Lukomir – najviše naseljeno mjesto u BiH: Selo jedinstveno po kamenim kućama, prekrivenim šindron od trešnjinog drveta
Lukomir, planinsko selo koje se nalazi na južnim obroncima Bjelašnice specifično je po mnogo čemu. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1.500 metara i po tome je najviše naseljeno mjesto u Bosni i Hercegovini. Administrativno pripada općini Konjic, a svi mještani svoj boravak, kako kažu, prijavili su u Kantonu Sarajevo. Najviše ih je u općini Hadžići, gdje imaju nekog od rodbine, ili su napravili kuće. Zatim na Ilidži, Hrasnici, Vogošći…
Selo u Konjicu, mještani u KS
-U Konjic idemo samo kada trebamo izvaditi rodni, umrli list,ili šta drugo treba.Ja sam ti prošle zime stanovala u Vogošću kod brata.Đećeš kad se razboliš nego u Sarajevo, ističe Nura Čomor.
Lukomir je jedinstven i po kamenim kućama prekrivenim šindrom od trešnjinog drveta. Ovo je jedino mjesto, kako kaže Salih Čomor koje tokom rata nije izgorjelo.
-Zato ti ovdje niko nije dobio bilo kakvu donaciju.Kako je bilo prije rata, tako ga i sada vidiš.U svakoj kući bilo je devet,deset pa i 20 čeljadi. Bilo je oko 50 domaćinstava.Selo puno ljudi. A tek stoke. Koliko ovaca, krava konja…Divota ih je vidjeti predvečer kada se vraćaju s ispaše. Bila su to lijepa vremena. U selu se nalazila i četverogodišnja škola. Mada je na istom mjestu i danas , đaka nema. A kako će kada zimi Lukomir svi napuste. U poljeće se ponovo vraćamo.Bar mi stari. Omladina otiša u gadove, priča Salih.
Mada ulazi u osmu deceniju zdravlje ga dobro služi.
Ovdje ti je sve domaće. Mlijeko, sir jaja… A tek ova hava. Sijela su bila posebna priča.Po čitavu noć se šališ, smiješ.. uz pečeni krompir, sir, kamjak, a dobro bi se i zamezilo. Svak bi osušio meso za zimu.Dole u gradu, čini mi se, sve vještačko.Hrana nije ko ovdje. Ili se to meni čini, ističe Salih.
Do cure i nazad tri sata hoda
Odmah iza večere, kako kaže Šefko Čomor, išlo bi se u ašikovanje u drugo selo.
-Pješke sahat i po, a isto toliko i kada se vraćaš. Posjediš, ašikuješ s curom te iza pola ponoći ponovo nazad. Tek što si lego, čini mi se svane, pa tako svaki dan.
Za jedan dan ovdje se zna promijenuti četiri godišnja doba.Ispričao nam je priču njegovog oca kada su se svatovi Nure Čomor, spasili u posljednji čas.
-Iako je bio juni, iznenada je počela padati kiša i led zajedno. Velika mećava. Pedesetih godina prošlog stoljeća po mladu se išlo pješke. Dovodili bi je na konju.Nije bilo prevoznog sredstva. Kada se to desilo oni su bili negdje kod Dugog polja na Bjelašnici, nekih osam kilometara od Lukomira,.Ljudi su znali da su otišli po mladu u Šabiće, i da će biti problema ako ih brzo ne spase. Ponijeli su debele ćebadi i krenuli pred njih. U posljednji čas su ih spasili.Ta ledena kiša bila je baksuzna po Nuru. Sahranila je svih šestero djece. Pet još kad su bili mali, a kćerku kada je bila punoljetna. Dobila upola plauća i umrla u bolnici u Mostaru. Tužna sudbina, priča Šefko.
Nura kaže da je danas sama. Prije više godina ostala i bez muža. Sama mora donijeti i nacijepati drva. A godine pritisle.
– Pomognu komšije. Ali, svak se danas pozabavio svojim poslom. Kada se samo sjetim svoga vakta i zemana.Onaj naš život bio je ljepši. Iako se sve radilo ručno. Nije bilo kamiona i automobila ko danas. Lijepa su to bila vremena,ističe starica, koja se ne odvaja od narodne nošnje..
S prvim snijegom Lukomir svi napuste. Sve do proljeća.
U ovom selu su snimani fimovi “Gluvi barut” i “Nebo iznad krajolika”.
Filmadžije dođu i odu, turisti selo posjećuju ljeti, a nadležni, kažu, ni tada.
Lukomir ostaje selo ni na nebu ni na zemlji. Mještana je sve manje. Dok je njih, selo će opstajati bar ljeti. Kad ih više ne bude, ostat će priča o posljednjem pravom bosanskom selu.
Remzija Balić
Facebook 11
Twitter 15
YouTube