Pumpanje administracije u Hadžićima: Dokle ide visoko Hamdo Ejubović
Foto:Dokazi sve kazuju
-Prije rata u općini Hadžići radilo svega 25 činovnika. Sa Sudom, Narodnom i Teritorijalnom odbranom, Poreznom upravom, koji su tada bili u sastavu općine ,radilo nešto više od 70 službenika
-Načelnik Ejubović, prema novoj sistematizaciji, koja je usvojena na posljednjoj sjednici vijeća , planira da otvori još 18 novih radnih mjesta i da ima čak 106 činovnika
Za tri godine, od 2010 do 2013., primio 12 službenika, a isto toliko u 2005.i 2006. godini, a toliko ih je ukupno radilo prije rata
-Primaju se podobni, stranački aktivisti: Saopćenje BPS-a
Mada bi se broj administrativaca trebao mjeriti brojem stanovnika, u Hadžićima to određuje načelnik , a potvrđuje većina u Općinskom vijeću Hadžići.
Prošle godine informacija o untrašnjoj organizaciji i stanju kadrova službi za upravu općine Hadžići nije usvojena, pošto na sjednicu vijeća nije došao jedan od vijećnika vladajuće stranke. Ovog puta to se nije desilo, i bez rasprave informacija je usvojena.
Načelnik Ejubović planira zaposliti još 18 činovnika
Po sadašnjoj sistematizaciji načelnik općine Hadžići je predvidio da ima čak 106 administrativaca, tako da mu, vjerovali ili ne, sada nedostaje čak 18 novih službenika.
Posjetimo , prije rata u u općini Hadžići radilo svega nešto više od 20 službenika.Zajedno sa Narodnom i Teritorijalnom odbranom, Sudom i Poreznom upravom, koji su tada bili u sastavu općine, sveukupo je radilo nešto više od 70 administrativaca. Tada je bila mala, ali efikasna državna uprava, gdje nije bilo sudskih sporova općine i građana, što je danas, na žalost, slučaj.
Primaju stranačke kadrove
Kada je načelnik općine 2010 godine na raspisani konkurs jednoj uposlenici, koja je volontirala u općini, rekao da bi možda bila primljena da je član stranke,po Hadžićima se dijelio letak sa brojem uposlenika prije rata,imenom i prezimenom i u kojoj službi radi . Toj uposlenici doslovno je kazao, o čemu su mediji pisali. Citiramo: „Sve je uredu,školska sprema, znanje, marljivost,disciplina na radnom mjestu, ali imaš jednu mrlju, nemožeš je lako oprati, jer nisi član stranke“. Narovno, njegove SDA.
Adminstracija tako velika, a prema popisu Hadžići imaju samo 779 stanovnika više
Po popisu stanovništva iz 1991. godine Hadžići su imali 24.200 stanovnika, a u administraciji je radilo svega 25 službenika. Prema popisu iz 2013. godine Hadžići imaju 24.979 stanovnika.Neznan broj rasta, svega 779 stanovnika .Danas je za pet puta povećana administracija.
Nikada više nezaposlenih
Još jedan podatak za čuđenje.Prije rata u privredi općine Hadžići radilo je 6.500 radnika, i po tom broju, u odnosu na broj stanovnika, Hadžići su u BiH bili na desetom mjestu po razvijenosti. Bila razvijena drvna, metalna, građevisnka, vojna industrija, poljoprivreda… Danas je uništena DI „Bjelašnica“ gdje u tri smjene radilo 800 radnika, a koja je nakon rata uspješno nastavila sa proizvodnjom, imali najsavremenije mašine.
Nakon rata radio i GP „ Ingrap sa 400 uposlenika .Imali svoju mehanizaciju, betonaru, kamenolom….
Na mjestu Ingrapa danas se grade stambene zgrade, što potvrđuje riječi bivših uposlenika ovog kolektiva da je ovo građevisnko preduzeće planski uništeno, i da nikada nije bilo više posla nego tada. Tehnički direktor preduzeća bio je upravo sadašnji načelnik Hamdo Ejubović.
Samo u ova dva kolektiva nestalo je 1.200 radnih mjesta. I zemljoradnička zadruga „Tarčin“, koja je bila najrazvijenija u KS, također je uništena. Na najboljem poljoprivrednom zemljištu danas se , na žalost, grade takozvana „arapska naselja“.
Dok broj nezaposlenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nikada nije veći kao danas , administracija je, na žalost, povećana za čak pet puta.
Priča se o imenima
U Hadžićima se već priča o imenima koja će biti primljena, te kome će se od preletača ispuniti obećanja. Naime, bez tri vijećnika iz opozicije, koji su odmah nakon izbora prešli u vladajuću stranku, SDA bi danas u Općinskom vijeća bila u manjini.
Baš ti prelatači bili su najveći kritičari načelnika Ejubovića, i nazivali ga svojekakvim imenima. Sjetimo se samo Almina Bašića, sada predsjedavajućeg Općinskog vijeća, koji je imao sukob i sudski spor sa načelnikom. Nemojte slučajno da bi sada bilo šta ružno govorite, jer je sada Bašić najveći zaštitnik načelnika Ejubovića. Šta mislite otkud tolika ljubav, da li su u pitanju lijepe oči…
Mada je zgrada općine puna administrativaca, postala je tijesna za toliku administraciju, iako je nakon rata dograđena za još jedan sprat.
Facebook 11
Twitter 15
YouTube