Izdvajamo događaje koji su obilježili 2012. godinu u Hadžićima (FOTO)

Published On 30. December 2012. | By admin | Aktuelnosti, Multimedija Sve, Promocije

2012. godina je iza nas i najbolji je trenutak da se prisjetimo događaja koji su je obilježili.

02.01.2012. – Nakon kratke i teške bolesti u 46. godini života na ahiret je preselio dr. Osman Lihovac. Veliki broj građana naše općine se okupio ispred nove džamije u Pazariću kako bi se oprostili od ovog velikog čovjeka. U čast dr. Lihovca održana je i vanredna komemorativna sjednica Općinskog vijeća Hadžići.

16.02.2012. Na području Tarčina psi lutalice su zaklali šest srna, saopćilo je Lovačko društvo Bjelašnica Hadžići.

25.02.2012. – Na lokalitetu Crvene stijene kod Hadžića članovi Udruženja Av Mau, zajedno sa jednom policijskom patrolom iz PU Hadžići pronašli su 30 ubijenih pasa.

23.03.2012. – Otvaranjem laboratorija za hemiju i prigodnim programom na svečan način obilježena je godišnjica Srednjoškolskog centra u Hadžićima.

19.04.2012. – Čitanjem optužnice i uvodnim riječima Tužilaštva BiH počelo je suđenje osmorici optuženih za zločin počinjen nad civilima i ratnim zarobljenicima na području općine Hadžići.

10.05.2012. – U Društvenom domu u Pazariću je održana svečanost u povodu Dana škole.. Učenici naše škole, zajedno sa nastavnicima, su pripremili raznovrstan i šarolik program. Plesom, pjesmom i glumom učenici su proslavili 117. rođendan škole.

25.05.2012. – Pred više hiljada posjetilaca u KSIRC-u svečano obilježeno 100 godina Osnovne škole 6. mart Hadžići.  Svečano i s puno emocija, brojni gosti su sa oduševljenjem pratili bogat kulturno-umjetnički program u kojem su učestvovali svi učenici i nastavnici. Izuzetno zanimljiva i hvale vrijedna je bila i izložba likovnih radova i punih oblika predstavljena gostima u maloj sali škole. Izložbu su pripremili učenici likovnih sekcija, sekcije kulture življenja i tehničkog odgoja sa svojim voditeljima. Ovim povod izdata je i Monografija škole. Cilj izdavanja Monografije je da jedan dugi niz godina kao važan period društvenog života postane poznat te da se sjetimo mnogih uspjeha i postignuća kojima smo se kroz historiju ponosili.

30.06.2012. – Izborna skupština Taekwondo saveza Bosne i Hercegovine odlučila da za novog predsjednika Saveza izabere Ahmeta Dileka.

03.07.2012. – Na memorijalnom taekwondo turniru „Tarik Ljubuškić- Tare“ u Bugojnu takmičari taekwondo kluba „Centar“ iz Hadžića osvojili nekoliko medalja. Anes Bečirević – zlato, Sanita Podrug – zlato, Merima Čović – srebro, Amra Ramić – srebro te Muaz Bandić – bronza.

07.07.2012. – Nakon nekoliko mjeseci priprema sa radom počeo Multimedijalni magazin Epoha.ba.

07.07. do 13.07.2012. – U okviru manifestacije „Hadžićko ljeto 2012“ nastupili grupa Emir i Frozen Camels, Šerif Konjević, Hor Kewser i mnogi drugi.

30.07.2012. – Polaganjem cvijeća i učenjem fatihe na Brezovači (Igman) obilježena 20. godišnjica pogibije Čedomira Bate Domuza i Smaje Some.

25.08.2012. – Oko 200 učenika osnovnih škola sa područja naše općine defileom ulicama Hadžića najavilo petodnevnu manifestaciju pod nazivom Otvorena zabavna škola fudbala. Open Fun Football Schools  i SSP (sport+škola+policija) je humanitarni, politički neutralan projekt, organiziran od strane Cross Cultures Project Asociation – Kopenhagen u saradnji sa predstavnicima BiH.

26.08.2012. – Na Trznju svečano otvoreno moderno sportsko igralište vrijedno gotovo 100.000 KM.

01.9.2012. – Održan trening Taekwondo reprezentacije Bosne i Hercegovine s ciljem odlaska na balkansko prvenstvo. U A tim seniorske reprezentacije ušao je Anes Bečirević iz Hadžića.

06. 09.2012. – U medije plasirana informacija o izgradnji stambeno-rezidencionalnog naselja na lokalitetu Osenik od strane kuvajtskih investitora.

08.09.2012. – U Hadžićima Udruženje Rubin upriličilo registraciju za Trku/šetnju za ozdravljenje. Podizanje svijesti o karcinomu dojke i promoviranje važnosti ranog otkrivanja te bolesti cilj je humanitarne akcije “Trka/šetnja za ozdravljenje”,koja je održana 29. septembra na Vilsonovom šetalištu u Sarajevu.

09.09.2012. – U najvećoj ekološkoj akciji u historiji Bosne i Hercegovine pod nazivom Let’s Do It /Očistimo Zemlju za jedan dan, odazvalo se preko 36 000 ljudi iz 105 općina. Vrijedne ruke naše omladine očišistile su tri deponije, a čišćeni su parkovi i ulice.

14.09.2012. – U Pazariću devastirana džamija stara preko 450 godina. “Otkinute su i pokradene česme, razbijene cijevi od vode nakon čega je nastala poplava u musafirhani. Razbijena su i dva prozora i portal”. Nekoliko dana kasnije uhapšen je počinioc  inicijala H. Dž.

22.09.2012. – Povodom obilježavanja odbrane Lokava, održana manifestacija pod nazivom Dani otpora i herojstva “Lokve 92-95”. Tom prilikom je otkriveno novo spomen obilježje za 24 šehida i dvije civilne žrtve rata.

26.09.2012. – U saradnji sa Općinom Meram iz turskog grada Konye, postavljen je jarbol, te podignuta najveća zastava BiH na Ban brdu, iznad Hadžića.

29.09.2012. – U organizaciji Taekwondo kluba „Centar“ Hadžići održan je drugi po redu međunarodni taekwondo turnir pod nazivom „Prijatelji Hadžića 2012“.

03.10.2012. – Otvorena ambulanta Binježevo Meram, a potom i park Meram Konya. Izgradnju ovih objekata finansirala je Općina Meram posredstvom Turske agencije za saradnju i koordinaciju TIKA.

06.10.2012. – U posljednjem kolu Prve lige BiH u u streljaštvu održanom u Zenici, kadeti Streljačkog Kluba Igman iz Hadžića završili su ovosezonski nastup u ovom prvenstvu osvojivši odlično drugo mjesto.

07.10.2012. – Na Lokalnim izborima Hamdo Ejubović, kandidat Stranke demokratske akcije osvojio je po treći put mandat načelnika Općine Hadžići.

18.10.2012. – Udruženje „Humus“ Hadžići, Općina Hadžići, „Alestis Band“ Hadžići i Srednjoškolski centar Hadžići promovisali dokumentarni film „ Stranac u našem susjedstvu – Gradac“.

01.11.2012. – Osam Hadžićana, državljana BiH, uhapšenih zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, od jutros su sa svojim porodicama.Tužilaštvo BiH je dopustilo da se brane sa slobode.

05.11.2012. – Obilježena 20. godišnjica osnivanja 9. brdske brigrade ARBiH. Svečana akademija povodom 20. godišnjice održana je u atriju OŠ „6.mart“ Hadžići.

15.11. – 17.11.2012. – U Hadžićima počeo prvi po redu New Wave Hadžići Music Fest, festival urbane muzike. Grupa Filing Silence pobjednici su prvog New Wave Music Festa Oni su u finalu odličnom svirkom pobrali simpatije prisutne publike i žirija i sasvim zasluženo došli do pobjede.

17.11.2012. – Pred stotinjak gledalaca odigrana utakmica 15. kola jesenjeg dijela prvenstva između Radnika i Krivaje iz Zavidovića. Radnik je zabilježio ubjedljivu pobjedu rezultatom 4-0 i tako osigurao jesenju titulu sa 32 osvojena boda.

21.11.2012. – Prekinuta prijateljska utakmica između Radnika i Sarajeva.