Referendumom da je Škotska izglasala nezavisnost, napustila će 307 godina dugu zajednicu s ostatkom Ujedinjenog Kraljevstva, gotovo stotinu godina nakon što je to učinila Irska.
Ključni datumi u bremenitim odnosima Škotske i Engleske:
1314. – Vođeni plemenitašem i kasnije kraljem Robertom Bruceom, škotski ratnici odnose odlučujuću pobjedu nad vojskom engleskog kralja Edvarda II u bitki kod Bannockburna i time potvrđuju neovisnu škotsku monarhiju. Ratovi s Englezima za škotsku neovisnost potrajat će još pedesetak godina dok engleska prijetnja definitivno nije otklonjena.
1371. – Robert II. postaje prvi kralj Škotske iz dinastije Stewarta, koja će kasnije promijeniti pisanje prezimena u Stuart i koja će vladati zemljom i na kraju i ostatkom Britanije idućih 300 godina.
1542. – Marija (Stuart), kraljica Škota koja će kasnije postati poznata po suparništvu sa svojom engleskom rođakinjom Elizabetom I, nasljeđuje prijestolje u dobi od samo šest dana, čime je počelo doba velike nesigurnosti po škotsku monarhiju.
1567. – Nakon što su se škotski plemenitaši okrenuli protiv nje, Marija je bila prisiljena abdicirati u korist svog sina, Jakova VI Ona bježi u Englesku, gdje ju Elizabeta zatvara na gotovo 20 godina.
1587. – Elizabeta je naredila da se Marija, katolkinja, pogubi odsijecanjem glave zbog toga što je bila umiješana u Babingtonsku zavjeru, čiji je cilj bio ubistvo engleske protestantske kraljicu.
1603. – Kada Elizabeta umire bez nasljednika, škotski kralj Jakov VI postaje i kraljem Engleske i Irske kao Jakov I, ujedinivši personalno dvije odvojene monarhije. Međutim, nije uspio ostvariti želju da ujedini dva kraljevstva pod jednim parlamentom i jednom Crkvom.
1688.-‘89. – Slavna revolucija u kojoj je svrgnut s vlasti rimokatolik Jakov II. engleski (Jakov VII. Škotski). Na prijestolje dolazi protestant Vilim III Oranski.
1698. – Sa snovima o bogatstvu u izobilju, prvi brodovi u vlasništvu Škotske kompanije zaplovili su prema Darienu u Panami s namjerom da uspostave škotsku trgovačku koloniju. Taj projekt, u koji je uloženo oko četvrtine ukupnog škotskog bogatstva, pretvorio se u katastrofu.
1707. – Škotska pristaje na Zakon o uniji, akt o njezinu ujedinjenju s Engleskom pod jednim parlamentom u Westminsteru. Često se tvrdilo da je Darien, zbog kojega je puno Škota bilo suočeno s financijskim krahom, izravno doveo do tog zakona koji je ulagačima dao odštetu za pretrpljene gubitke.
1715. – Ustanak jakobita, čiji je cilj bio ponovno uspostaviti vladavinu dinastije Stuart koja je tada bila u egzilu, uspio je ponovno zauzeti velike dijelove Škotske, ali su ga na kraju ugušile britanske snage.
1745.-‘46. – Drugi ustanak jakobita, vođen Charlesom Edwardom Stuartom koji je u narodu poznat kao Bonnie Prince Charlie i koji je jedan od omiljenih škotskih junaka. On je neuspješno pokušao vratiti svog oca Jakova na britansko prijestolje i time na čelo kraljevstva ponovno vratiti katoličku lozu. Konačni poraz jakobiti su doživjeli u bitki kod Cullodena. Charlie je izvukao živu glavu, ali je morao pobjeći u izgnanstvo u Francusku. Težnje o povratku Stuarta na tron time su definitivno ugašene.
1934. – Osnovana je Škotska nacionalna stranka (SNP) koja zagovara neovisnost Škotske.
1945. – Prvi parlamentarac iz redova SNP-a izabran je u Westminster.
1979. – Referendum o ponovnoj uspostavi škotskog parlamenta. Nešto
više od 51 posto ljudi glasalo je za, ali odaziv je bio manji od potrebnih 40 posto da bi referendum bio proglašen važećim.
1997. – Škoti su na referendumu velikom većinom glasali za uspostavu svog parlamenta u Edinburghu. London je udovoljio njihovoj želji i dvije godine kasnije održana je konstituirajuća sjednica parlamenta – Holyrooda.
Maj 2011. – SNP, vođen Alexom Salmondom, osvojio je apsolutnu većinu u Holyroodu. Salmond je objavio da će se referendum o nezavisnosti Škotske održati u roku od idućih pet godina.
Oktobar 2012. – Salmond i britanski premijer David Cameron potpisali su sporazum koji daje Škotskoj pravo na održavanje referenduma do kraja 2014.
Mart 2013. – Salmond je objavio da će se referendum održati 18. septembra 2014.
Facebook 11
Twitter 15
YouTube