Zašto se zove Istanbul: Porijeklo naziva 20 evropskih gradova će vas oduševiti
Barcelona. Jedan od najljepših i najznamenitijih gradova današnjice svoje ime duguje kartaginskom generalu Hamilkaru koji ga je osnovao, ocu čuvenog Hanibala koji je skoro deset godina terorisao Rim i čitavu Italiju. Njihovo porodično ime je Barka, što dolazi od punske riječi za munju.
Barcelona
Berlin. Uprkos tome što njemačka narodna tradicija kaže da ime pruske i potom prijestonice cijele nacije dolazi od njemačke riječi “Bär” što znači “medved” (koji je i simbol Berlina), zapravo dolazi od slovenske riječi (konkretno iz staropolapskog jezika) za močvaru – “berl”, prenosi srbijanski Telegraf.rs.
Bukurešt. Naziv rumunskog glavnog grada, koji često nazivaju i “Parizom istoka”, dolazi od Bukura, legendarne ličnosti koja je u zavisnosti od legende bila princ, odmetnik, ribar, pastir ili lovac, a možda i sve. U rumunskom jeziku, “bukurija” znači sreća i vjeruje se da je dačkog porijekla.
Manchester. Rodni grad Uniteda i Cityja se prvobitno zvao Mamucio i keltskog je porijekla; današnji naziv dolazi od naziva Mameceastre i složenica je od riječi “mamm” što znači “dojka” ili “brdo u obliku dojke”, i staroengleskog “ceastre, čester”, što označava rimski grad.
Liverpool. Mjesto gdje se nalazi jedan od najvećih hramova fudbala, Anfeild roud, i koje je dom jedne je od najvažnijih britanskih luka, ima takođe složeno ime od dvije riječi: staroengleske “lifer” što znači “debela, zgrušana voda” i “pool” što znači “bazen”. Ovo je referenca na bazen ili na plimski potok koji više ne postoji.
Stokholm. Veličanstvena švedska prestonica ime duguje kombinaciji riječi “stäk” što znači “zalljev” (ili, možda “stock” što znači “kolac”, “dići sidro”, “stub”, “motka”) i riječi “holm” što znači “ostrvo”.
Oslo. Norveški glavni grad ime vjerovatno duguje staronorskoj riječi “os” što znači “ušće”; ovo je najrealnija moguća etimologija s obzirom na lokaciju na kojoj se ovo mjesto nalazi.
Kopenhagen. Najveći grad Skandinavije bukvalno znači “trgovačka luka”, od danske riječi “køber” – trgovac ili kupac, i “havn” – luka.
Istanbul. Biser na Bosforu ime duguje turskoj korupciji grčke fraze “eis tan polin” što znači “u grad”, kako su Romeji nekada govorili. Ako vas zanima zašto su tako govorili, odgovor je jednostavan: Konstantinopolj je bio u toj mjeri iznad svih ostalih gradova na svijetu da su ga Grci jednostavno zvali Grad, stoga su “išli u Grad”.
Hamburg. Najveća njemačka luka i jedna od najvećih na svijetu ime duguje kombinaciji starovisokonjemačke riječi “hamma” što znači “but, zadnji dio koljena” a u prenesenom značenju “savijenost, ugao”, što je referenca na njegovu lokaciju koja se nalazila na savijutku rijeke; druga i manje vjerovatna hipoteza kaže da dolazi od srednjenjemačke riječi “hamme” što znači “zatvoreni prostor pašnjaka”. Drugi dio imena, “burg”, znači “tvrđava, utvrđenje” i direktnu paralelu u našem jeziku ima u sufiksu “-var”.
Dresden. Najlepši grad istočne Njemačke je slovenska naseobina iz srednjeg vijeka, a njegovo ime dolazi “drežđany”, što znači “ljudi iz šume”.
Libek. Kraljica Hanze, nekada moćni trgovački grad a danas jedan od najlepših na svijetu, toliko je ljupkog izgleda da čak i porijeklo njegovog imena govori o tome. I on je, kao i Dresden, slovenskog porijekla, i prvobitno se zvao Ljubica. Kroz njega teče rijeka Trava.
Pariz. Grad svjetlosti se u antici zvao Lutecija Parisorum, a u kasnoj imperiji i Parisii. Bio je prvobitno utvrđena naseobina galskog plemena Pariza, koji su od njega napravili svoju prijestonicu. Njihovo ime i danas dakle živi u imenu jednog od najčuvenijih gradova svijeta.
Marsej. Francuska luka na jugu iz koje je na svoje putešestvije krenuo grof Monte Kristo nekada se zvao Masilija i svoje ime najvjerovatnije duguje ligurijskoj riječi za proljeće – “mas”.
Bristol. Ime engleskog grada koji je u posljednjih dvadesetak godina postao sinonim za kvalitetnu muziku, dolazi od staroengleskog naziva “Bricgstow” koji se potom transformisao u “Bridgestow”, a znači doslovno “okupljalište na mostu”.
Split. Porijeklo imena drugog najvećeg hrvatskog grada izvodi se od biljke brnistre koja oko njega raste u izobilju, za koju je grčki naziv “aspalatos/spalatos”. U srednjem vijeku naziva se i Spalatum, što je izvedenica od “spalato” i referenca na Dioklecijanovu palatu koja predstavlja srž ovog grada.
Minhen. Bavarska prijestonica u svom korIJenu ima rIJeč “mönch” što znači “monah”. Osnovan je od strane benediktinskih kaluđera.
Firenca. Na latinskom Florencia, ime korijene porodice Mediči, doslovno znači “cvjetanje”, od reči “florens” koja je glagolski pridjev riječi “florere”. U međuvremenu se ustalio italijanski naziv “Fiorenze”, odnosno danas “Firenze”.
Milano. Svjetska prijestonica mode se u antici zvala Mediolanum, od galskih riječi “medios” što znači “između” i “lanu” što znači “ravnica”, zbog svoje lokacije u dolini rijeke Po. Ovo se kasnije serijom iskvarivanja pretvorilo u Milano. Dakle: međuravnica.
London. Latinsko ime prijestonice imperije nad kojom nikada nije zalazilo sunce, Londinium, obično se etimološki objašnjava kao “mjesto koje pripada čovjeku po imenu Londinos”, ali je ovo odbačeno a nijedno drugo objašnjenje nije dato.
Facebook 11
Twitter 15
YouTube