Hadžići:Problem mještana naselja Košćan :Djeca do škole pješače sedam kilometara, roditelji traže pomoć

Published On 28. October 2015. | By admin | Aktuelnosti, Multimedija Sve, Vijesti

 

-Svake dan do škole  i nazad moje  djete, kao prvačić ,mora pješačiti sedam kilometara.Kada ga doveden  trebamo  ponovo doći pred školu   i vratiti ga. A zatim uzeti  drugo djeti koje ide   u  drugu smjenu  i odvesti ga u školu. I tako svaki dan. To je neizdrživo i za djecu i mene.

Ovakvo priča priča Suad Alađuz.Da stvar bude gora u pitanju je put sa velikim usponima i padovima, pa mališani zbog toga često izostaju s nastave.

Njegova supruga Lejla kaže da niko  od njih  ne rade.Bave se poljoprivredom i radno vrijeme potroše dovodeći  i odvodeći djecu u školu.Pješke idu i djeca iz Grivića, Drogometve i drugih mjesta, čije je mjesto stanovanja bliže školi.Mi smo najudaljeniji ,  našoj djeci je najteže. Zašto već jednom ne uvedu đački autobus, kada su  potrebe  velike, kaže Lejla.

Psi lutalice

Amra  Alađuz  , čije dvoje djece  također  pohađaju  OŠ „ 6 mart“ Hadžići ističe  da je i te kako teško.

-U  21 vijeku,  po kiši snijegu, oluji  djeca moraju pješke  do škole i nazad. Svaki  put  strahujući hoće li se , nedo Bog, šta desiti, auto  udariti. Za volan danas svako sjeda. Nedavno je djete u blizni  Drozgometve pas napao.Šta da mu roditelj nije bio u blizini i odbranio ga.Kasno je bilo šta govoriti  ako se šta desi.

Redovna utobuska linija  Ilidža- Hadžići- Mokrine postoji, ali ona  ne odgovara djeci koja idu u školi. Osim toga autobusi iz Mokrina  prema Ilidži  često  se, kažu roditelji,  vraćaju  drugim putem  preko Lepenice ( općina Kiseljak) .

– Tražimo , kao i svugdje  na području općine Hadžići, da se  i do Košćana  uvede đački autobus. Potrebe se velike. Mi ne želimo da se mještanima Mokrina promjeni  linija,  da oni ispaštaju,ističe  Selma Alađuz .

Slali dopise

Muhamed Koro, član Savjeta Mjesne zajednica Drozgometva, u čijem  sastavu  je podružnica Košćan,ističe  da su o ovome problemu slali dopise Općini, Školi, Ministrastvu sa obrazovanje KS i drugim nadležnim intitucijama.

-Prošle godine bili smo pred rješenjem  problema. Iz Ministrastva za saobraćaj KS složila se sa našim prijedlogom reda vožnje kombi linije do Košćana. Jer ovdje ima oko 300 korisnika  Grasa.Osim djece tu su i drugi   građani, kaže Koro

Mještani Košćana se čude zašto se  iz Ministarstva za obrazovanje KS đacima uopće  dijele kuponi  i iskaznice za đački autobus  kada  ga  nema.

-Ako Gras nema dovoljno autobusa da se uvede linija Hadžići-Košćan, neka ta sredstva uplate  drugom prevozniku ili privatniku.  Nama je  bitno da nam djeca imaju prijevoz.Ne može malo djete koje je tek pošlo u školu pješačiti sedam kilometara, kaže Sanela Bećirević, čije dijete ide u prvi razred.

Avaz.ba

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *