VIJEĆNIČKO PITANJE : Zašto u Općini Hadžići 14 godina odbijaju ispraviti greške iz knjige koja brani drugu stranu

Published On 17. February 2021. | By saliha | Aktuelnosti, Izdvojene vijesti, Vijesti

Foto:Dokazi su neumoljivi: Zašto se brane zločini, po čijem naređenju ?

Još 2007. godine Općina Hadžići izdala  knjigu „Svijedoci istine“ po kojoj kod druge strane nije bilo logora, mučenja, ubijanja… Po njima svi mučki ubijeni građani  Hadžića su nestali ili ubijeni  kao pripadnici teritoprijalne odbrane.Tu istu knjigu druga strana poslala je u Hag, kao dokaz, kako kažu da su prilikom suđenja Krajišniku i drugim  optuženim svijedoci lagali, da knjiga koju su napisali „ Pošteni Muslimani“  iz Hadžića  govori  istinu…..

Dok se od 2011. godine , pred sudom BiH, sudi osmorici nevinih bivših političkih, vojnih i policijskih rukovodioca općine Hadžići, dotle vlast u Hadžićima 14 godina odbija ispraviti greške i štampati drugu istinitu knjigu „ Svijedoci istine“ o zločinima na području općine Hadžići, koja neće braniti drugu stranu.

Dokazi su  neumoljivi

Zašto nadležni tom istom knjigom, koja su ulaže kao dokazni materijal , godinama brani drugu stranu, zašto  žrtva odgovara  a krivci šetaju na slobodi, to će, kad- tada, morati kazati.Kao i  kako da nadležni u općini Hadžići nisu imali sredstava da štampaju drugu knjigu, zar to nije i čudno i žalosno.  Žašto  im sada, kako  kažu , treba saglasnost  udruženja  porodica šehida, da bi štampali  knjigu…,  zašto stalno, već 14 godina,  izmišljaju razloge, da istu ne štampaju…!?

Vlast mora znati, dokazi su  neumoljivi , historija im to nikada neće oprostiti!

PRIJETNJA:AKO IZDAŠ KNJIGU OSTAJEŠ BEZ POSLA, TU SE VIŠE NIKADA NEĆEŠ VRATITI…

Zašto se Balić Remziji prijetilo da knjigu „Šest logora pakla“, koju vlast u Hadžićima nije htjela podržati, a koja je prema mišljenju Instituta za istraživanje zločina Unvrziteta u Sarajevu optužnica, prijetilo da je ne smije izdati, i ako to učini da će ,nakon 35 godina rada u Općini Hadžići ,ostati bez posla.

-Ako izdaš knjigu dobijaš otkaz, u Općinu Hadžići se više nikada nećeš vratiti, samo je jedna od prijetnji koje je Balić dobijao.Nije se dugo čekalo da se prijetnje i ostvare.

Zbog čega su Baliću ukradene čak tri knjige o zločinima na području općine.Kome u Hadžićima nije u interesu istina o zločinima, zašto stalno jedno govore, a savim drugo rade, i hoće li za to neko odgovarati

SRAMOTA: PO KNJIZI OPĆINE HADŽIĆI, KOJU SU NAPISALI „ POŠTENI MUSLIMANI“, KOD DRUGE STRANE NIJE BILO LOGORA,ZLOČINA, UBIJANJA..

Knjiga „Svijedoci istine“, koju je Općina Hadžići sredstva građana izdala prije 14 godina ,kazuje  da kod  druge strane  nije bilo ni logora ni zločina. Ta ista   knjigu prezentira se  na sudu prilikom suđenja optuženih  sa druge strane,govoreći da to govore   činjenice iz pomenute  knjige  iza koje stoji Općina Hadžići, nadležne institucije, boračke organizacije…. Ističu  ne mogu sada kazati da su tu istu knjigu napisali Srbi, pa da to nije istina…“

I pored negodovanja građana i četiri vijećnička pitanja upućena Općini Hadžići,da se greške isprave i štampa nova, to ni do danas nije urađeno. Jadno i žalosno!

Svaki put prilikom odgovora  na vijećničko pitanje  vlasti traže  način da  opravdaju nešto što se ničim ne može pravdati.

Čujte sada ovo!

Prvo kažu da za te namjene općina Hadžići nema sredstava. Za istinu o zločinima na području općine nadležni  nemaju sredstava.Za te namjene, za istinu o zločinima nemaju,a imaju za dnevnice, putovanja i drugi luksuz.

 A tu istu knjigu druga strana prilikom suđenja  ulaže kao dokazni materijal. Čak 46 nevinih  hadžićkih zatočenika u logoru Lukavica ubijeno   u jednom danu. Na zvijerski način , umrli od batina u lokvama krvi, a u knjizi općine Hadžići lažu i pišu   da su svi oni nestali ili poginuli kao pripadnici teritorijalne odbrane, da  nisu ni bili u logoru. Za čije interese to rade ?

Na suđenju u Hagu Vidomir Banduka kaže da su  „ svi  koji su bili u Sportskoj dvorani , u logorima , tu  sami  došli ,dobrovoljno, da su tu  bili najsigurniji, da su tu imali hranu, da su ih čuvali Srpski policajci…“

VAHID ALAĐUZ: „NIŠTA NIJE SPORNO „

 I poslije pisanja u štampa zašto knjiga općine Hadžići brani drugu stranu, zašto se ne isprave greške i štampa druga, kako  to da je koristi i Haški tribunal, na pitanje novinara   Vahid Alađuz  kaže da u pomenutoj knjizi  ništa  nije sporno.

Nevjerovatno! Znači sve je tačno što govori druga strana…. „Otvori se zemljo !“.

Da mi  nebi komentarisali u cijelosti ćemo prenijeti   vijećniko pitanje kluba Vijećnika Nezavisnog bloka,koji se upućuje vijeću, a  pojavljuje se na društvenim mrežama.

PETO VIJEĆNIČKO PITANJE

U VIJEĆNČKOM PITANJU KLUBA VIJEĆNIKA  NB PIŠE, CITIRAMO:

STRUČNA SLUŽBA OPĆINSKOG VIJEĆA

                   H A DŽ I Ć I

PREDMET: Realizacija vijećničkog pitanja od  30.4.2018. godine.

Još 2007. godine, nakon objavljivanja knjige „Svijedoci istine“, na sjednici Općinskog vijeća, nakon uočenih mnogih kardinalnih grešaka, zaključeno je da se sve greške isprave i štampa nova knjiga.Ovaj zaključak ni do danas nije realizovan.

U odgovoru na novo  vijećničko pitanja, zašto nadležni nisu ispoštovali odluku najvećeg općinskog organa vlasti i štampali drugu knjigu rečeno je, kako piše u četvrtom vijećničkom pitanju od 29.03.2018. godine,  da za te namjene navodno nisu obezbjeđena sredstva.

ZA PAVELIĆEVOG DIPLOMATU SREDSTAVA IMA

-Pitamo, kako to da  nadležni u općini Hadžići za ovu namjenu nemaju  sredstava, a imali su, primjera radi, za knjigu „Pismo majci“ Envera Čolakovića, koji je bio, kako piše u štampi, ataše za kulturu ustaškog zločinca Nezavisne države Hrvatske (NDH) Ante Pavelića. Zar  knjiga općine Hadžići nije bila prioritet svih prioriteta? Kako se za ovu namjenu  nisu mogla naći sredstva od nekoliko hiljada maraka?

UMJESTO HEROJA NOVOJ ŠKOLI HTJETI DATI IME PO NEKOM KOJE SLUŽIO USTAŠAMA

-Koji je razlog pa su nadležni u općini Hadžići u dva navrata, što je  većinom glasova usvojeno na sjednici Općinskog vijeća, novoj školi u Hadžićima, umjesto nekom od naših heroja, htjeli dati ime po Čolakoviću, koji je služio  zločinačkom ustaškom pokretu.Poznato je da su oba puta ovu sramnu inicijativu nadležnih u općini Hadžići i većine vijećnika sprečili  na Skupštini, odnosno Vladi  Kantona Sarajevo.

Zašto nadležni u općini Hadžići punih 13 godina odbijaju ispraviti greške iz knjige Svijedoci istine“ i štampati novu, ako  je ta knjiga najbolja odbrana prilikom suđenja za zločince agresorske strane.

ZAŠTO KNJIGA BRANI DRUGU STRANU?

-Kako se moglo  pročitati u štampi bila je najbolja odbrana  i za Radu Veselinovića, i  druge optužene…Kako je moguće da ni do danas nisu ispravljene greške i štampana druga knjiga, ako također piše da je tu istu knjigu druga strana poslala u Hag, da su je, kako su kazali, napisali „Pošteni Muslimani“ i sami, kako kažu,  kazali da kod druge strane nije bilo logora, zločina , ubijanja…

-Da li su nadležni u općini Hadžići, kada i koja općinska služba, podnijeli tužbu protiv čelnika tzv. srpske općineHadžići, komandanta kasarne u Lukavici, ako se zna da su samo u jednom danu na mučki način u kasarni Lukavica, pred očima oko 300 zatočnika iz Hadžića, do smrti pretučeno 46 logoraša.

ZAŠTO TUŽBE NISU PODNESENE

Ako nisu podnesena tužbe željeli bi znati razlog, i da li je za to  neko odgovarao. Tim prije ako se zna da se već devet godina u sudu BiH  sudi osmorici nevih čelnika Ratnog predsjedništva općine Hadžići, a zločinci  druge strane i danas mirno šetaju.

U posljednjem odgovoru načelnika općine  Hamde Ejubovića, na vijećničko pitanje od 29.3.2018. godine  se  kaže, citiramo: „ Drugo izdanje knjige „Svijedoci istine“ biti će štampano u roku od sedam dana, kada to zatraže porodice šehida, a neko drugi.Kompletan materijal za ovu knjigu je spreman, i knjiga se odmah može poslati na štampanje“, završen citat.

ZAŠTO TREBA SAGLASNOST UDRUŽENJA, DALI SU POSLALI ODGOVOR?

-Da li su iz udruženja porodica šehida poslali  odgovor  na vaš dopis i kakav je sadržaj.Ako nisu, koji su razlozi, i da li će neko  snositi sankcije.

-Pitamo, i zašto se sada u odgovoru načelnika općine  kaže da treba saglasnost  jednog udruženja, ako je to bio, kako piše u vijećničkom pitanju, jednoglasan zaključak Općinskog vijeća, najvećeg organa vlasti, i da li će  i za ovo neko snositi posljedice.

Ili je ovo još jedan izgovor da se knjiga ne štampa!?

ŠTA KAŽU U VIJEĆNIČKOM PITANJU PRIJE TRI GODINE

U vijećničkom pitanja Stranke za BiH, od  29.03.2018. godine piše, citiramo:…

Na vijećničko pitanje koje sam postavljao sa kolegama iz Strane za BiH  dobili smo neuvjerljiv odgovor, tj. da nisu objezbjeđena sredstva.Od tada do danas općina Hadžići je izdala  nekoliko knjiga, te  finansijski pomagala i druge izdavače po vlastitom izboru, što govori da nisu u pitanju finansijska sredstva za knjigu „ Svijedoci istine“.Smatram da je knjiga „Svijedoci istine“ bitnija od svih drugih izdatih knjiga, te da joj se mora posvetiti dužna pažnja, to jest izdati nova knjiga sa ispravljenim greškama.Na osnovu gore opisanog  odlučio sam da vas još jednom pitam da li ćete izdati novu knjigu „Svijedoci istine“ i kada, a ukoliko nećete potražite uvjerljiviji odgovor da nemate finansijskih sredstava ?“ završen citat.

Da  li  je saglasnost udruženja porodica šehida, koju sada tražite , vaš  izgovor da se knjiga ne štampa, i kome je to od  koristi?

PRILOG:

Vijećničko pitanje od 29.03.2018. godine

Odgovor načelanika općine od 30.4.2018. godine

(Napomena : U pomenutom    vijećničkom pitanju  podnaslovi  Redakcija)

Vidjeti ćemo kakvi će biti odgovoru po  petom vijećničkom pitanju.

ZAŠTO BALIĆ NIJE SMIO IZDATI KNJIGU KOJA GOVORI O ZLOČINIMA

– Nadležni bi morali kazati i zašto Remzija Balić nije smio izdati knjigu i dokumentarni film „Šest logora pakla“, i zašto mu se prijetilo. Kome to i zašto u Hadžićima   smeta istina ?

 Balićeva knjiga  govori suprotno od onog što kaže Vahid Alađuz i knjiga „Svijedoci istine“, a koju druga strana ulaže kao  dokazni materijal.

-Po mišjenju Instituta za istraživanja zločina  i međunarodnog prava Unvrziteta u Sarajevo Balićeva knjiga je optužnica za zločine na području općine Hadžići.Zašto i kome to  u općini Hadžići smeta istina o zločinima?

-Mnogo je pitanja, a jedno od njih je i zašto knjigu „Šest logora pakla“, i istoimeni dokumentarni film, nadležni u općini Hadžići nisu podržali, i  zašto je Remzija Balić  dobijao prijetnje da je ne smije izdati.

 AKO KNJIGU IZDAŠ DOBIJAŠ OTKAZ S POSLA, IZABERI…!

Zašto se prijetilo  da će, ako knjigu izda, osjećati posljedice do kraja života, biti prebačen na drugo radno mjesto,  istjeran s posla, da u tom slučaju zauvjek zaboravi vrata općine Hadžići…

Istina, bila je i ponuda da knjigu ne izda,da preda rukopis i da samo napiše koliko za to traži para…

-Zašto su se nakon izdavanja knjige prijetnje  odmah počele ostvarivati,

– Zašto je nakon 35. godina rada na tom radnom mjestu u općini Hadžići  prebačen   u MZ Tarčin,gdje je predhodno  radio čovjek sa srednjom školom. Zašto je nakon izdavanja kjige dobio otkaz  zbog dvije zaredom negatine ocjene,  nakon više od 35 godina rada u toj ustanovi. Mada za taj period  ni minutu nije zakasnio na posao, nije imao bilo kakve sankcije, ni marka mu nije odbijeno od plaće….

CIJELU GODINU IMAO POVEĆANJE PLATE, PA DOBIO NEGATIVU OCJENU

 Čak šta više u 2012. godini, kada je poslije izdavanja knjige „Šest logora pakla“ dobio prvu ocjenu  „nezadovoljava 1“, imao povećanje plaće za pet odsto, i za tu godinu dali mu ocjenu „ nezadovoljava 1“, što, kako su kazali pravni eksperti, još nije viđeno u sudskoj praksi.

Osim jedne sve prijetnje brzo su se ostvarile. Zašto, i kome u Hadžićima nije u interesu istina o zločinima, zašto nisu podnesene tužbe protiv odgovornih sa druge strane…

UKRALI TRI KNJIGE O ZLOČINIMA…

–  Zar nije čudno da su  od 1999. godine  do danas Remziji Baliću ukrali tri knjige  o zločinima na području općine Hadžići.Sve urađeno po nečijoj naredbi, planski, profesijonalno…

Sve prijavio policiji, a samo je lopov otkriven u jednom slučaju. Mada je osuđen na šest mjeseci zatvora Balić sumlja da će i dan odležati, i da je to sve urađeno  po nečijoj naredbi.

KOME  I ZAŠTO SMETA ISTINA?

Zar nije čudno da je Balićeva knjiga „Šest logora pakla“ bila završena još 2008. godine kada  u općini Hadžići šalje dopise da li žele biti izdavač, ili podržati izdavanje knjige, i sa koliko sredstava. Kada nadležni na dopise nisu odgovarali , 2012. godine vlastitim sredstvima štampa knjigu i dokumentarni film.Za izdavanje ovih djela dao  više od 30.000 KM  svojim sredstava, i zato drastično kažnjen.Osim jedne sve prijetnje su se brzo osvarile.

Traba li se onda čuditi što nadležni u općini Hadžići čak 14 godina odbijaju ispraviti greške i štampati drugu knjigu „Svijedoci istine“, a koja brani drugu stranu.

„POŠTENI MUSLIMANI“…

Po kojoj kod srpske strane  nije bilo logora, zločina, ubijanja, gdje su, po  „Poštenim Muslanima“,  svi ubijeni Hadžićani nestali ili poginuli kao pripadnici teritorijalne odbrane, da oni uopće i nisu bil u logoru, gdje po Vahidu Alađuzu u pomenutoj knjizi općine Hadžići i nema spornih momenata…

Jadni su ti „Pošteni Muslimani“. Za koga rade?

 Trebamo li se  onda čuditi  što danas žrtva odgovara, a zločinci mirno  šetaju i smiju se žrtvi.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *