Rast administracije u Hadžićima :Za samo tri godine načelnik Ejubović u stalni radni odnos primio čak 12 činovnika
Foto: Dokazi sve kazuju
Mada bi se broj administrativaca trebao mjeriti brojem stanovnika, u Hadžići to određuje načelnik i rukovodioci službi, a potvrđuje većina u Općinskom vijeću.
Prije rata u općini Hadžići radilo nešto više od 20 službenika. Sa Općinskim sudom, Narodnom i Teritorijalnom odbranom, Poreznom upravom…koji su tada bila u sastavu Općine, bilo zaposleno više od 70 radnika.Danas samo u Općini Hadžići ima više činovnika nego ranije sa ovim službama.Tada su imali razvijemo metalni, drvnu industriju, građevinastvo, poljoprivredu, radilo više od 6.500 radnika.
Ovi danas uništili DI „ Bjelašnicu“, giganta koji je izgradio Hadžiće, i koji je nakon rata radio punim kapacitetom. Nema ni GP „Ingrap“, koji je radio i van granica naše zemlje.Samo u ova dva kolektiva uništeno više od 1.200 radnika. Nema ni poljoprivredne zadruge „Tarčin“, koja je bila vodeća u KS. I to je uništeno.
Danas raste administracija, mada je tada bilo daleko više posla, po razvijenosti Hadžići bili na desetom mjestu u BiH. Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nikada više nezaposlenih kao danas.
Prema informaciji o unutrašnjoj organizaciji i stanju kadrova općinskih službi za upravu općine Hadžići, koja je razmatranma na prošloj sjednici Općinskog vijeća, u administraciji je predviđeno 93 izvršioca, a popunjena su 82 radna mjesta. Kako se dalje ističe ovdje nisu prezentirana radna mjesta Pravobranilaštva općine Hadžići i načelnika općine, tako je je u administraciji zaposleno 85 činovnika.
Mada je zgrada općine puna administrativaca, postala je tijesna za toliku administraciju, iako je nakon rata dograđena za još jedan sprat.
ŽELJOTEKA-KONKRUS ZA JOŠ TRI ČINOVNIKA
Prema riječima Aziza Đoze,pomoćnika načelnika za opću upravu, preko Agencije za državnu upravu već je raspisan konkurs za prijem još tri administrativca, a na tome se neće stati.
Hamdo Ejubović, načelnik općine Hadžići upoznao je vijećnike da će se ponovo raditi pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta.
-Svim pomoćnicicima dao sam u zadatak da po službama sačine potreban broj radnih mjesta , i tada ćemo vidjeti koliko je još potrebno službenika, naglasio je načelnik.
Da li se broj služenika u jednoj općini treba mjeriti brojem stanovnika , ili prema željama pojedinaca.
Po oprobanom receptu “ napad je najbolja odbrana“, uz viku, dreku i vrijeđanje i ovog puta načelnik opštine pokušao je krivicu prijema novih administrativaca prepisati drugim.
-Od svojih predhodnika ja sam nasledio ovaj brojem radnika. U službi postoji dokumentacija, može se provjeriti.Ovi stalno lažu, blate nas,govore da sam primio svoju kćerku u općinu , i svakojake druge laži. Čak su iz jednog medija moju kćerku jučer zvali. Nećemo im to dozvoliti.Ja čak radim na smanjenju administracije, kazao je načelnik.
OBMANA
I ovog puta bila je to još jedna obmana.Kod ranijih načelnika, a posljednji prije Ejubovića bio je Halid Bajrić, bilo je mnogo manje administrativaca.Mi imamo sve podatke, ali vjerujemo da će nakon govora načelnika i tvrdnje da su njegovi predhodnici primili toliku administraciju zatražiti i službenu informaciju.
Načelnik je ipak priznao da mu kćerka radi u općini, ali da nije u stalnom radnom odnosu.
NOVO PUMPANJE ADMINISTRACIJE
Da li je recimo za dvije godie, u 2005. i 2006. godini načelnik Ejubović ili njegovi predhodnici primili 12 radnika.
Ili ko to primi petnest administrativaca i periodu od 2010 do 2014. godine.
U odgovoru na postavljeno pitanje otkud tolika administracija u općini Hadžići, zašto se gomila, primaju stranački poslušnici , kome uopće služi tolika administracija u odgovoru na vijećničko pitanje se kaže, citiramo : „ U periodu od 1.1.2010 do danas ( 2014 ) u OpćniHadžići radni odnosu zasnovalo je ukupno petnaest uposlenika putem Javnih oglasa i konkursa. Na neodređeno vrijeme radni odnos je zasnovalo dvanaest uposlenika i to:
Vranić Alma, počev od 01.9.2010. godine, Abazović Horma Neira od 13.9 2010. godine, Keško Muharem od 1.3. 2011. godine,Kokor Merjema od 14.11.2011. godine, Kazić Nermina od 18.4. 2012., Adnan Čolo od 16.7. 2012., Ramić Zineta od 24.9.2012., Lihovac Hasan od 17.6.2013, Jahić Sanel od 17.6. 2013. Daidžić Hasib, od 17.6.2013. godine, Bozalija Dževad od 1.11.2013. godine,Šunj Sabina počev od 2.12,2013. godine „…
Kao što se vidi za samo tri godine u stalni radni odnos načelnik Ejubović primio je čak 12 novih administrativaca.Ako se ovom doda i broj uposlenika u 2005. i 2006. godinu za pet godina primio je više administrativaca nego što je radilo prije rata.
Postavlja se pitanje da li su i njih primili njegovi predhodnici?
KO NEZAKONITO IZGRADI BENZINSKU PUMPU, UNIŠTI PARK SRCE OPĆINE…
Hoće li se sutra kazati da je na nezakonit, kriminalan način, suprotno regulacijonom planu, bez odluka općinskog vijeća, javne rasprave i drugih obavezujućih odluka neko drugi dozvolio izgradnju benzinske pumpe i autopraonice u samom centru Hadžića, između dvije najveće stambene zgrade.
Kasnije će se to legalizovati, i za to vijećnici bivaju počašćeni.
UNIŠTILI I PARK
Ili ko to uništi park, srce općine, ko to posječe drveće da bi u parku sagradili pekaru, prodavnici boja i lakova…, a sada je prodavnica tekstila, apoteka….,na mjesto gdje je nekada bio park.
Bili obećali da će se tu izgraditi mederna čekaonica sa centralnim grijanjen, javni toalet, da nam građani ne vrše nužde pored stambenih zgrada, da će duž cijele autobuske stanice biti izgrađena nastrežnica … I od toga ništa. Cilj je bio da se uništi park srce općine, i to je, na žalost, realizovano.Ovo još jedno kazuje ko neko ima pare da ” podmaže” može graditi gdje god i šta god hoće, čak i u parku…
Sve su vijećnici usvojili, bez javne rasprave i pitanja građana, svojih birača.
UMJESTO FABRIKE “NIKLKA” PRIVATNA VILA
Ovu kriminalnu radnju, što su uradili vijećnici u Hadžićima nigdje nećete vidjeti. Jednoglasno donijeli Odluku da se u Ljubovčićima izgradi fabrika drvne industrije. Dali atraktivu lokaciju samo za tu namjenu. Kazali vjerujemo da niko od prisutnih neće biti protiv toga, da imamo najbolje drvo, tu je na dohvat ruke, da je to perspektiva razvoja općne… Kad ono umjesto fabrike izađe privatna vila. Teški kriminal za koji se idu u zatvor. Međutim, niko nikada i nije odgovarao. A morali bi prije svega iz pravobranilaštva općine, koji bi trebali da štite društvenu imovinu a ne kriminal, zatim rukovodioci , vijećnici…
To je, međutim, slika i prilika rada vijeća , čiji vijećnici nikada i nisu poništili prvobitnu odluku o izgradnji fabrike u Ljubovčićima…. Na žalost!
Većina će ponovo usvojiti novu sistematizaciju, povećanje administracije.
Zna se da većina i prelatači zato bivaju i te kako nagrađeni.
PRELETAČI ODLUČUJU
I tako iz godine u godinu, uz aminovanje većine, mjenjaju se pravilnici, povećava administracija.
Treba li naglasiti da se primaju stranački poslušnici, da su to obećana radna mjesta. Sada se javno u Hadžićima priča o imenima ko će se u administraciji načelnika Ejubovića primiti na raspisani konkurs, i kome je prije izbora obećano zaposlenje .
Za razliku od danas prije rata broj administrativaca mjerio se brojem stanovnika općine.
BILA MALA ALI EFIASNA UPRAVA
Po popisu stanovništva iz 1991. godine Hadžići su imali 24.200 stanovnika, a u administraciji je radilo svega nešto više od 20 službenika.Po imenom i prezimenom zaposlenih prije rata vidi se koliko je tada radilo sa Narodnom i Teritorijalnom odranom , Poreznom upravom, Sudom… koji su tada bili u sastavu općine .Bilo zaposleno tek nešto više od 70 službenika.Šta mislite kolika bi danas bila administracija da su ove službe ostale u sastavu oćine. .
Tada je radilo privreda, bilo zaposleno više od 6.500 radnika, svaka tri mjeseca radila se informacija o poslovanju privrede, gradili se privredni objekti….
ZAŠTO SU UNIŠTENI GIGANTI
Tada je bila mala , ali efikasna upravu. Tada su Hadžići po razvijenosti bili na desetom mjestu u BiH.
Tada smo imali razvijenu metalnu, drvnu industriju, građevinastvo, poljoprivredu, radilo više od 6.500 radnika.
Ovi danas uništili DI „ Bjelašnicu“, giganta koji je izgradio Hadžiće. Nema ni GP „Ingrap“, koji je radio i van granica naše zemlje. Nakon rata imali najmoderniju opremu, mehanizaciju, betonaru, kamenolom, trebali biti još veći gigant..Kad ono po oprobanom s cenariju, za interese tajkuna i to uništili.
Samo u ova dva kolektiva uništeno više od 1.200 radnih mjesta. Nema ni poljoprivredne zadruge „Tarčin“, koja je bila vodeća u KS. I to su uništili. Danas raste administracija, mada je tada bilo daleko više posla i po razvijenosti Hadžići bili na desetom mjestu u BiH.
PODACI SU NEUMOLJIVI
Prema popisu iz 2013. godine Hadžići imaju 24.979 stanovnika.Neznan broj rasta, svega 779 stanovnika . Međutim, broj administrativaca danas je premašio cifru od 80 zaposlenih, što je za četiri puta više. Sa druge strane na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nikada nije bilo više nezaposlenih kao danas.Danas , na žalost, umjesto privrede raste administracija.
SA SUDOM, TO, NO, POREZNOM UPRAVOM….U OPĆINI RADILO NEŠTO VIŠE OD 70 SLUŽBENIKA
Još jedan moramo ponoviti podatak za čuđenja. Prije rata, zajedno sa Općinskim sudom, Narodnom i Teritorijalnom odbranom, Poreznom upravom….koji su tada bili u sastavu općinskih službi, radilo je svega nešto više od 70 službenika.U Hadžićima je prije rata bila inspekcija rada, i svi drugi vidovi inpekcije, a radio tako mali broj ljudi.
SPISAK
Prije 10 godina u Hadžićima je kržio spisak zaposlenih prije rata, i preko vijećnika građani su tražili da se zaustavi povećanje administrativaca.
Tada su vijećnici stranke za BiH, kazali da broj zaposlenih u općinskoj administraciji raste preko noći .Tražili su da im se dostavi spisak zaposlenih posljednjih godina kao i u KRO Komunalac Hadžići, gdje se takođe zapošljvaju, prijatelji, rodbina, stranački aktivisti, amidžići, daidžići…
Spisak zaposlenih u Komunalcu nikada nije dostavljen.
Kao što se vidi iz spiska za samo tri godine , od 1.9.2010. do 2.12.2013. godine, načenik Ejubović u stalni radni odnos primio je čak 12 administrazivaca, što je za pola više nego što je broj zaposlenih prije rata.
Nije nam poznato da li je neko u državi za tako kratak period u stalni radni odnos primio toliki broj administrativaca kao načelnik Hadžića.
FORMIRAN I KABINET NAČELNIKA
Za razliku od svojih predhodnika načelnik Ejubović formirao je službu Kabineta općinskog načelnika u kojoj je zaposleno pet činovnika. Međutim, na tome ne kani stati i za sada planira primiti još jednog službenika.Za vrijeme Halida Bajrića i ostalih načelnika te službe i tolike administracije uopće i nije bilo.
ZA PET GODINA ADMINISTRACIJA UVEĆANA ZA TREĆINU
-Prije pet godina ja sam sjednio u ovim vijećničih klupama, i tada je bilo 63 zaposlena službenika, Taj broj danas je povećan za jednu trećinu.Predlažen da Općinsko vijeće na jednoj od narednih sjednica posebno razmatra ovo pitenje i donese moratorij o zapošljavanju, kazao je Admir Mujanović (NB).
Tome se energično suprostavio načelnik Ejubović koji je kazao da to nije po zakonu.
ŽALBE GRAĐANA
Almir Kardaš (NiP) govorio je o žalbama velikog broja građana na povećanje administracije.
– Mada se broj službenika stalno povećava građani nisu primjetili poboljšanjem usluga.Više od jedne četvrtine budžeta odlazi na plate zaposlenika i mislim da se mora prestati sa prijemom administracije, naglasio je Kardaš.
VEĆINA
Međutim, do toga, sigurno je, neće doći,i pored toga što je Salko Japalak napustio SDA. Izborom Almina Bašića iz Platforme za progres za predsjedavajućeg Općinskog vijeća, i odmah nakon izbora prelaskom u vlast Muje Ibrice ( S BiH) i Rusmira Sušića (PBS) vlast ima većinu i nije očekivati da se realizuju zahtjevi građana i opozicije o smanjenju administracije.
Govori i činjenica da je ta većina , na poslednoj sjednici Općinskog vijeća, usvojila informaciju o unutrašnjoj organizaciji i stanju kadrova općinskih službi za upravu općine Hadžići
Facebook 11
Twitter 15
YouTube