Ispratili smo još jedno ljeto – NAJTEŽA GODINA
Ispratili smo još jednu godinu. Stručnjaci kažu da je bila najteža do sada. Ovu, 2014 analitičari predviđaju još težom. Oni koji nam godinama prodavaju maglu, koji govore o prosperitetu, boljem životu, zapošljavanju , izgradnji privrednih kapaciteta… i mnogo toga drugog , ustvari sve su učinili da toga ne bude.
Gotovo u svakoj sredini uništeni su privredni objekti. Nekada uspješni giganti danas nestajaju preko noći. Unionvest, Energoinvest, Hidrogranja, Bosna putevi, Šipad, Žica…. i mnogi drugi veliki kolektivi danas su na izdisaju. Nekih više i nema. Već se unaprijed zna ko će ih kupiti, kako, na koji način… Dobivaju ih gotovo džaba… Gras u gubitku 150 miliona …. A niko neodgovara. Nije kriv…
Pogledajmo našu Bjelašnicu. Drvnu industriju koja je bila okosnica razvoja općine Hadžići. Prozori i vrata „Izomax“ prije rata izvozile se gotova na sve kontinente, više hiljada ljudi živjeli od toga uspješnmog kolektiva. Radilo se u tri smjene. Rad je nastavljen poslije rata, a onda je neko imao druge planove, i proizvodnje više nema. Neko se pobrinuo da je prošle godine sravni sa zemljom. Sve je to urađeno pred nadležnim institucijama, pred našim očima. A niko ništa nije učinio.Danas je to ruglo. Kažu, najveće smetljište u KS.
Agresori su uništili, odnosno odnijeli mašine. Objekti, poslovne zgrade ostali su gotovo netaknuti.Sada, ništa nema. A, upravo tu se zapošljavala radnička klasa. Radilo seneprekidno 24 sata. Danas pustoš. Očito je da tu neko ima druge planove. Vidjeti ćemo i koje.
U Ingrapu, takođe, kupljene nove našine, betonara, nastavljena proizvodnja. A onda kraj. Preko noći ih nema. Umjesto njih rade privatnici.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanja sve je više mladih ljudi, stručnih koji ne mogu doći do izažaja. Umjesto njih danas zapošljavaju rodbinu, sinove, bratiće, sestriće… Sposobnim stručnim ljudima ne daju raditi. Jer im smetaju.
U državnim instiucijama danas je toliko zaposlenih da se grade nove zgarde. Međutim, i pored toga postali su pretjesne za preglomaznu administraciju. I tu se zna ko će gdje, na koje mjesto će doći tatini i babini sinovi, rođaci… Izmišljaju se radna mjesta, mjenjaju pravilnici…
Podatak koji je objavljen u svim medijima, da danas više hiljada ljudi u državnim institucijama, prosvjeti i drugim ustanovama rade sa lažnim diplomama, diže kosu sa glave. A nadležni šute. U stavri sve su to oni i ranije znali, i prije nego što je ta informacija došla do javnosti. To su njihovi poslušni kadrovi, koje danas oni štite, brane… stoje iza njih. I sve čine da ih do kraja zaštite.
Konobari, magacineri, pružni radnici danas rade u državnim institucijama. Čak ni i u njihovom selu, njihove prve komšije, nikada nisu čuli da su upisali i završili fakultete. A preko noći došli su do fakultetske diplome.
U proračunu za ovu godinu, slušamo i čitamo, da su predvidjeli milionska sredstva za sudske troškove i izgubljene sporove na sudu. Njihovo neznanje, nesposobnost građani plaćaju iz svoga džepa.Mnogi objekti izgrađeni su bez regulacijonog plana, nezakonito… I izdaju dozvolu, mada ni teoreski takvi objekti nebi mogli biti na tom mjestu. Zato ih nije briga. Jer, sudske troškove i izgubljene sporove na sudu ne plaćaju iz svoga džepa. Mnogi su se debele obogatili, sve obezbjedili i za svoju djecu i unučad.
Bespravno se grade objekti, izdaju dozvole… S druge strane, oni koji to traže legalnim putem ne mogu. Svoje prava ostvaruju sudskim putem. Žalosno!
Analitičati predviđaju da će ovogodišnje proljeće biti u znaku protesta. Mnogi nameti, nepravda, težak život ,i sve drugo, došlo je, što bi se reklo do guše. Nemože dalje!
Čestitamo vam ovogodišnje ljeto. Neka vam bude, mnogo bolje, uspješnije, ljepše… Da vam se želje ostvare, zdravlje služi, što je i najglavnije.
Oko 2.000 vas podržava naš portal. To nas raduje. Ono što je najbitnije je da nas je sve više. Zato i dalje, pišite, predlažite, budite s nama ..
Redakcija portala Epoha.ba











Facebook 11
Twitter 15
YouTube