Australija: S neba palo 100.000 mrtvih šišmiša

Published On 8. January 2014. | By admin | Globus, Vijesti

 

Talas vrućine koji je zahvatio Australiju izazvao je i pravu “kišu” uginulih slijepih miševa u nekoliko gradova na sjeveroistoku zemlje.

Prema pisanju britanskog lista “Telegraf”, oko 100.000 slijepih miševa palo je i uginulo na drveću i zemlji, šireći nepodnošljiv smrad.

“Čim živa u termometru pređe 43. podiok, šišmiši počnu da padaju s neba”, izjavila je predstavnica lokalne organizacije za zaštitu divljih životinja.

Zdravstveni radnici upozoravaju stanovnike da ne dodiraju šišmiše zbog opasnosti od zaraze.

“Vrlo je važno ne prilaziti niti dodirivati životinje zbog opasnosti od bjesnila”, navela je predstavnica zdravstvene službe države Kvinslend.

Smrad koji se širi od uginulih životinja uzbunio je stanovnike Brizbejna i nekoliko drugih gradova. Vlasti su, u međuvremenu, poslale specijalne ekipe radi organizovanog prikupljanja strvina iz naseljenih zona.

Sjever Australije su ovog ljeta zaobišle monsunske kiše, a 2013. je za čitav kontinent bila najtoplija godina otkad je 1910. počela da se vodi evidencija.

Prosječna temperatura u Australiji je 2013. bila za 1,2 stepena viša u odnosu na dugoročni prosjek od 21,8 stepeni Celzija, čime je premašen prethodni rekord iz 2005. godine.

B92.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *