ODRŽANO ROČIŠTE Tužilaštvo BiH predložilo ukidanje pritvora, ali i oštre mjere zabrane za Debevca i Osmicu. Osumnjičena i advokatica Vidović
Sudija Strika je kazao da će Sud BiH odluku o predloženim mjerama donijeti sutra
Autor: Semira Degirmendžić
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je ukidanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmanu Mehmedagiću Osmici na današnjem ročištu u Sudu BiH.
Tužilaštvo je predložilo, umjesto pritvora, da se osumnjičenima uvedu mjere zabrane.
Kako je kazao tužitelj Feđa Fejzović, koji je mijenjao tužiteljicu Bojanu Jolović, pritvor osumnjičenima istječe 15. marta.
Identične mjere za obojicu
Predložene su identične mjere za obojicu osumnjičenih.
Tužilaštvo traži kućni pritvor za osumnjičene, što znači da bi im bilo zabranjeno napuštanje adrese na kojoj su prijavljeni.
Ne bi smjeli napuštati porodični dom, a provjere poštovanja mjere bile bi vršene na prijedlog Tužilaštva tri puta sedmično.
Tužilaštvo traži i privremeno oduzimanje putnih isprava osumnjičenima, kao i zabranu izdavanja novih, te zabranu putovanja.
Predloženo da se uvede zabrana da se osumnjičeni međusobno sastaju i da se sastaju s drugim osumnjičenim u ovom predmetu.
Danas se na ročištu moglo čuti da su, pored Debevca i Mehmedagića, u ovom predmetu osumnjičeni i advokatica Vasvija Vidović i uposlenik Suda BiH Milisav Pijuk.
Predloženo je da se svim pomenutim osobama uvede zabrana približavanja na manje od 50 metara. Danas je otkriveno i da je u dosadašnjoj istrazi saslušano 45 svjedoka.
Tužilaštvo je dostavilo odbranama osumnjičenih i Sudu spisak sa imenima svjedoka, ali ova imena nisu javno pročitana.
Opasnost od utjecaja na svjedoke
Uprkos tome što Tužilaštvo traži blaže mjere za osumnjičene, Tužilaštvo je istaklo da u cijelosti ostaje pri ranijim navodima da su osumnjičeni izvršili krivična djela koja im se stavljaju na teret.
Opasnost od utjecaja na svjedoke i ugrožavanje istrage i dalje postoje, bez obzira na to što Tužilaštvo traži ublažavanje mjera, istaknuo je tužitelj.
On je podsjetio na to da je Mehmedagić u ovoj istrazi već ranije kontaktirao jednog svjedoka, uposlenika OSA-e Mišu Kerletu, kao i da ga je u pritvoru posjetio stražar državnog zatvora, za što Tužilaštvo i dalje sumnja da je ta posjeta iskorištena za prenošenje određenih poruka.
Tužitelj Fejzović je podsjetio i na to da je Ranko Debevec, suspendirani predsjednik Suda BiH, nakon što je priveden u prostorije SIPA-e 18. decembra prošle godine, pravo na jedan telefonski poziv iskoristio kako bi pozvao jednu uposlenicu Suda BiH da po njegovim uputama prikrije i uništi određene dokaze Suda BiH.
Tužitelj je spomenuo i pokušaj Debevca da sakrije jedan od mobilnih telefona nakon hapšenja.
Odbrane, i Debevca i Mehmedagića, usprotivile su se gotovo svim mjerama koje je predložilo Tužilaštvo.
Kako su istakli advokati osumnjičenih, Tatjana Savić, koja brani Debevca, i Nermin Mulalić, advokat Osmice, oni su saglasni s tim da se osumnjičeni ne sastaju sa svjedocima i da se to podrazumijeva.
Pitanje sudije Strike
Međutim, ocijenili su da nema nikakvog razloga za kućni pritvor za njihove branjenike, kao i zabranu putovanja.
Ipak, na pitanje sudije Mirsada Strike, šta je za njih prihvatljivo u smislu dozvole kretanja, odnosno koje bi to područje prihvatljivo bilo da se osumnjičeni mogu kretati, odbrane su navele da to za njih podrazumijeva Kanton Sarajevo.
Također, kazaIi su da će, ukoliko Sud prihvati prijedlog Tužilaštva za zabranu putovanja, oni dostaviti putne isprave svojih branjenika.
Tužitelj Fejzović kazao je da je stav Tužilaštva BiH, da ukoliko bi bila prihvaćena mjera kućnog pritvora, ali i omogućeno slobodno kretanje po Kantonu Sarajevo, onda bi mjera postala bespredmetna.
Također, Fejzović je kazao da je neophodna mjera zabrane putovanja, naročito zbog Debevca koji posjeduje državljanstvo i pasoš Španije, kao i nekretnine u toj državi.
Sudija Strika je kazao da će Sud BiH odluku o predloženim mjerama donijeti sutra.
Advokatica Debevca Savić kazala je da je licemjerno od Tužilaštva da sad, nakon tromjesečnog pritvora, predlaže njegovo ukidanje, četiri dana prije nego što istječe pritvor i, kako ona tvrdi, nema zakonskog osnova za produženje pritvora.
Za šta se terete?
Na prethodnom ročištu, održanom 15. februara, kada je Debevcu i Mehmedagiću produžen pritvor za mjesec, tužiteljica Tužilaštva BiH Bojana Jolović tražila je produženje pritvora zbog proširenja istrage.
Tada je najavljeno da će istraga protiv Debevca i Mehmedagića o navodima o nelegalnom prisluškivanju sudija Suda BIH i uposlenika Tužilaštva BiH, te uništavanja dokumentacije Suda BiH i OSA-e, biti proširena na onu koja se odnosila na navode da je Debevec dobio sat u vrijednosti 15.000 eura od Zdravka Mamića, te da mu je autokuća Kramar poklonila automobil Polo.
Raport.ba
Facebook 11
Twitter 15
YouTube