Vanredna sjednica OV Hadžići – I u Hadžićima zamalo protesti
Mada je tema rasprave na vanrednoj sjednici Općinskog vijeća bila „Razmatranje sigurnosne situacije na prostoru općine Hadžići povodom posljednjih dešavanja u Kantonu Sarajevo“ najviše se govorilo o Dejtonskom sporazumu, uređenju zemlje, nemogućnosti funkcijonisanja vlasti, nametanju „ lude košulje „ i tome slično.Svi su podržali opravdani revolt građana, ali ujedno osudili nasilje i paljenje državnih institucija.
Esed Muhibić, predsjednik Patrioske lige općine Hadžići bio je veoma konkretan.
Velika je korupcija, opljačkane fabrike.., a niko ne odgovara
– Da se razumijemo. Godinama se vlast otuđila od naroda. Revolt građana je potpuno opravdan. Ja ih podržavam. Ovo se očekivalo . Ljudima je više prekipjelo. Nije se moglo više. Velika je korupcija, opljačkane su fabrike, nema radnih mjesta… A za sve to niko ne odgovara. Ne podržavan paljenje ni nasilje. To su naše ustanove.
Muhibić je govorio i o odlasku Didika i Bosiča u Srbiju kod Vućića, te posjeta Milovanovića Mostaru.
-Nekako sve se to desilo u isto vrijeme. Mnogi se miješaju u untrušnje stvari naše zemlje, imaju pretenziju, i ovo stanje oni žele iskoristiti. Toga je plašim, istakao je, između ostalog u svom nadahnutom govoru, predsjednik Patrioske lige općine Hadžići.
Nihad Šehić je rekao da se vlast upozoravala, ali da nije čula opravdane zahtjeve građana. Podržavao je ovaj sastanak te predložio održavanje sličnih sastanaka sa građanima, da oni iznesu svoje zahtjeve, prijedloge i, sugestije…
Na sastanku se dosta govorilo o Dejtonskom sporazumu , formiranju kantona , uloga međunarodne zajednice, te se čulo mišljenje da se ovdje otišlo od teme, da sastanak nije rasprava o Dejtonskom sporazumu i tome slično. Čula su se i mišljenja da je sadašnje stanje u zemlji i proteste neko dobro izrežirao. Da se trebalo mirno protestovati, te tako iskazati svoje nezadovoljstvo.
-Čitavo ljeto protestovalo se pred Vladom Federacije BiH. Radnici iz Tuzle čak su pješke išli za Sarajevo. Ovi iz Vlade kroz prozor su im se smijali. Ko, biti će tu i otići. Ljudi ne mogu više trpjeti nepravdu , gledati pljačke fabrika, korupciju, a sve se to dešava pred našim očima, istakao je Zlatan Šehić.
Uloga interneta
Čulo se i mišljenje da se na ovom sastanku ne može vidjeti prava slika situacije na području općine Hadžići jer ovdje nema običnih građana. Tu su vijećnici, predstavnjci parlamentarnih stranaka, udruženja, mjesnih zajednica, a treba se čuti i glas naroda.
Alen Bašić je istakao da se grupa građana u ponedjeljak okupila i samo je trebao mali okidač pa da se i u Hadžićima vidi dešavanje naroda.
-Mnogi su očekivali od mene da ja to učinim. Internet portali su odigrali veliku ulogu da se narod probudi. Na ovaj način ljudi iznose svoje mišljenje i nezadovoljstvo, kazao je između ostalog Bašić.
Od svih prisutni najdirljiviji bio je govor gospođe Sabine Českin iz Donjih Hadžića. U jednom momentu za malo nije zaplakala.
-Kada bi neko prvi krenuo na protesti ja bih odmah išla za njim. Više se ne može. Toliko ima korupcije, tolika vlast ima privilegiju, da se to više ne može trpjeti. Ja ću vam samo iznijeti jedan primjer kada sam čekali u jednoj ustanovi na red. Mimo nas uđe supruga jednog vijećnika ovdje. Vidite, na ovom primjeru dokle se otišlo. Samo što je ona supruga vijećnika ima tu privilegiju . Da ne govorim o drugim stvarima, šta se sve dešava. Sve je ovo prekipjelo. Ljudi su ogorčeni, ne mogu više. Ja nisam govornik, iznosim običnim jezikom građanina, ali vjerujete dogorjelo je, nemože se više, kazala je između ostalog Ćeskin.
Pohvale policiji
Više diskutanata pohvalili su policiju. Istakli su da su sa narodom i uz narod. Mnogi iz Hadžića koji su čuvali red u Sarajevu su povrijeđeni. Na njihovom držanju, profesijonalnom obavljenom zadataku treba im čestitati. Svaka čest policiji, za svaku su pohvalu, čulo se više puta na današnjem sastanku.
A. I.














Facebook 11
Twitter 15
YouTube