Čitaoci fotoreporteri: Dan kada se DI Bjelašnica počela uništavati

Published On 15. March 2014. | By admin | Multimedija Sve

 

Ovo je početak kraja DI Bjelašnica.  Naš čitalaca  zabilježijo je trenutak kada se počeo skidati krov s jedne od hala. I onda  je pošlo  redom :- Hala po hala, magacin po magacin,  skladišta, postrojenja…Sve dok je nisu poravnali.

Agresori su odnijeli sve mašine. Ali,  kao što pokazuje i ova fotografije ostale su hale, postrojenja, kranovi, sveje bilo tu, osim mašina. A i one su  brzo  nabavljene.

                                                          Sve je obećavalo da će biti veća i ljepša

Bjelašnica  je brzo nakon reintegracije krenula sa proizvodnja, sve je govorilo  da će biti još veća, ljepša. Proizvodnja se  iz godine u godinu  povećavala, širio se asortiman proizvoda, povećavao se broj zaposlenih. I sveje obećavalo da će ova tvornica ponovo   biti  okosnica razvoja Hadžića. A onda današnji  moćnici, koji su ekonomski uništili  zemlje, donijeli    zakon o privatizacije da moćnici, njihovi  miljenici, puleni, njihovi odani kadrovi, koje oni dans nesebično brane, kupuju fabriku po fabriku, tvornicu po tvornicu. Kupuju i uništavaju. I za to budu nagrađeni. To samo može ovdje, u Bosni. Da ne odgovaraju. Umjesto kritike za takav rad, pokretanja pitanje odgovornisti, oni  takve postupke i danas brane. . Prozivaju druge što o tome  govore. Trebaju šutiti, tu bruku svaliti na drugog, jer sve su  to uradili njihovi kadrovi . Čudno.

                                                 Zašto je uništeno 1000 radnih mjesta

Umjesto  fabrike za preradu drveta, umjesto proširenja kapaciteta  prvog privrednog kolektiva na području općine, neko je totalno  uništio, poravnao.  Preko noći. Najgore od svega je da se takvi postupci danas brane.

Javno se ružno  govori o drugim koji spomenu Bjelašnicu, prijeratnog diva Hadžića,  koja je radila  24 sata, zapošljavala više od 600 radnika. Bila je to radnička fabrika, koja je hranila  više hiljada usta.

Danas samo pojedinci znaju šta će biti na ovoj površini od 100 dunuma, u srcu Hadžića.Jedno je sigurno . Više nikada neće biti drvna industrija, mada Igman i Bjelašnica, kao što je pokazalo prijeratno ispitivana, imaju  najbolji kvaliet drveta u Evropi. Sirovina će sa ove općine ići negdje drugo. Kakva šteta!

                                                                  Zašto se brani pljačka fabrika

A ovi danas na vlasti nastaviti će prozivati i kažnjavati one koji o tome govore. Jer sramotu,  pljačku, fabrika za male pare ,koja se ničim nemože oprati, treba sakriti.Okriviti druge.Da su oni krivi što o tome govore. Zna se koliko je  nakon rata ostalo fabrika, koliko ih je u  ratu radilo, poput Žice. Danas je tu ledina. Kao i u drugim kolektivima. Kanton Sarajevo imao je veći budžer od  cijele  Republike Srpske. Pogledajte danas.

                                                  1.000 radnika otišlo na Biro za zapošljavanje

600 radnika iz Bjelašnice  otišlo je na Biro za zapošljavanje. Iz GP Ingrao više od  400. Koliko danas treba novca da bi se izgradile fabrike i zaposlilo 1000  radnika. A sve  smo   imali tu. Hiljadu radnih mjesta neko je preko noći uništio. I niko ne odgovara.Danas na Birou za zapošljavanje posao  traži više od 6.200 radnika, pretežno mladih. Koliko će ih još biti nakon nekoliko mjeseci kada se srednjoškolci i  oni sa fakultetskom diplomom  prijave u Zavod za zapošljavanje.

Pokrenuti će se pitanje odgovornosti onom koji je imao hrabrosti da o tome progovori.  A sve to rade da ni drugi slučajno nebi o tome pričali, da  bi   se bruka , pljačka i uništavanje  fabrika na ovom području prikrila.Da se slučajno nebi pokrenulo pitanje odgovornosti  njihovih  kadrova. U  Ingrapu su također nabavljene najsavremenije mašine. I on je uništen. Umjesto  tog kolektiva  poslove  su dobijali privatnici…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *