Radončić: Vlada FBiH je od građana otela 20 miliona KM predviđenih za zaštitu od poplava, a sada im „velikodušno” daje 2 miliona KM
Predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudin Radončić održao je danas vanrednu konferenciju za novinare na kojoj je, navodeći precizne podatke iz dokumenata Vlade FBiH, te revizorskih izvještaja, ukazao na odgovornost Vlade FBiH zbog neadekvatnog i nepravovremenog djelovanja na prirodnu katastrofu koja je pogodila našu državu.
Radončić je na samom početku konferencije izrazio saućešče članovima porodica stradalih u poplavama, te je iskazao solidarnost sa svima koji su ugroženi u velikoj nesreći koja je zadesila BiH.
– Nažalost ovo je prilika da kažemo da imamo neodgovornu vlast čiji rezultati podrazumijevaju vrlo brzo procesuiranje najodgovornijih ljudi Vlade Federacije BiH!
Zakon o zaštiti spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća predviđa da svaki uposlenik u bilo kojoj firmi na svoju plaću izdvaja 0,5 posto od neto primanja i sve kompanije i uposlenici i oni koji rade po ugovorima o djelu uredno pune budžet FBiH, jer je to vrlo precizno definisana namjena.
Međutim, umjesto da se ta sredstva, koja su ogromna, blagovremeno troše, da se preveniraju poplave i ulaže u zaštitu od spašavanja, Vlada FBiH je svojom odlukom od 3. januara 2013. godine sa računa Civilne zaštite FBiH novac, koji je namijenjen za ove potrebe, pozajmila 16 miliona KM – istakao je predsjednik SBB-a.
Naveo je i da je Službenih novina FBiH broj 55 objavljena vladina odluka da se ta pozajmica produžava za šest mjeseci.
Istakao je da ni to nije bilo dovoljno pa je Vlada FBiH 5. februara ove godine donijela Odluku o odobravanju prenosa sredstava sa posebnih namjenskih transakcijskih računa, gdje je sa računa Civilne zaštite pozajmila 20 miliona KM, kako je naveo, našeg narodnog novca.
– Onda imate poigravanje sa građanima u najdramatičnijim trenucima, pa je jučer Vlada donijela odluku o proglašavanja stanja prirodne nesreće i „velikodušno” je za ove namjene izdvojila dva miliona KM! Znači Vlada je otela 20 miliona KM za ovu namjenu i sada intervenira sa samo dva miliona KM umjesto da se sva ta sredstva odmah daju našim građanima! To je samo jedan od primjera. Ilustracije radi, sa 20 miliona KM se 5.000 kuća može obnoviti sa po 4.000 KM – naglasio je Radončić.
Pozivajući se na finansijski plan Agencije za vodno područje rijeke Save, istakao je da na računima ove Agencije posljednje tri godine leži po 14 miliona maraka.
– Tražimo da se 34 miliona KM hitno daju građanima za saniranje šteta i zaštitu od poplava – potcrtao je Radončić.
Kada je riječ o krivičnoj odgovornosti Vlade, Radončić je pročitao izvještaj Ureda za reviziju institucija FBiH o reviziji učinka “Prevencija poplava u Federaciji” od januara 2013. godine.
Iz ovog izvještaja Ureda Radončić je pročitao dio u kojem stoji da je “u posmatranom periodu, više nego što je dobijeno po ranijem zakonu o vodama, 20 miliona KM otišlo kantonima, što je samo 16 posto od sredstava odnosno tri miliona KM koliko je utrošeno za zaštitu od poplava na površinskim vodama iz kantonalne nadležnosti”.
Kako je dalje naveo Radončić, u preporukama revizije se decidirano kaže da “Federalno ministarstvo poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva treba hitno da donese potrebne dokumente za implementaciju politike u sektoru voda i da osigura provođenje postojećih dokumenata radi poduzimanja preventivnih mjera u svrhu zaštite života i imovine stanovništva”.
Također, pročitao je i dio prema kojim Agencija za vodno područje rijeke Save i Agencija za vodno područje Jadranskog mora trebaju prilikom predlaganja provođenja preventivnih mjera odraditi ciljeve i indikatore učinka prema kojima bi se mogli kvantificirati efekti poduzetih mjera i odrediti koje su vrijednosti odobrene za novac bez obzira da li se radi o parcijalnim i cjelovitim projektima. Nadalje istakao je, kako su napisali revizori, da „kantonalna ministarstva trebaju dati veći značaj prevenciji od poplava i osigurati osnovne pretpostavke za provođenje mjera od zaštite od poplava, koje su u skladu sa politikama i dokumentima na federalnom nivou”.
S tim u vezi pročitao je nalaze i zaključke Ureda za reviziju institucija FBiH, a oni glase:
– Sistem zaštite od poplava Federacije je fragmentaran, a odgovornosti svakog od nivoa vlasti nisu jasno utvrđene.
– Planiranje preventivnih mjera zaštite od poplava se vrši na nivou vlasti po različitoj metodologiji bez usaglašavanja na vodnom području i utvrđenih prioriteta. Implementacija preventivnih mjera je parcijalna i ne postoji indikator učinka tako poduzetih mjera.
– Koordinacija institucija nadležnih za provođenje preventivnih mjera na vodnom području nije određena procedurama nadzora i praćenja se provode djelimično.
– Inspekcijski nadzor se provodi samostalno i nedovoljno je uvezan sa aktivnostima institucija nadležnim za upravljanje vodama.
Radončić je citirao i zaključak federalnih revizora:
– U posmatranom periodu nisu poduzete sve potrebne akivnosti kako bi se sistem zaštite doveo u funkcionalno stanje. Od ukupno prikupljenih sredstava od vodnih naknada samo 25 posto je utrošeno na zaštitu od poplava. Izgrađeni vodozaštitni objekti su devastirani u proteklom ratnom periodu i kao takvi ne mogu obezbijediti efikasnu zaštitu od poplava na ugroženom području. Agencije su u posmatranom periodu od ukupnih sredstava utrošile samo 8,3 posto sredstava za investiciono i tehničko održavanje izgrađenih vodozaštitnih objekata, naveo je Radončić.
Obraćajući se novinarima kazao je kako je poznato da i privatne kompanije imaju reviziju i da su je po zakonu obavezne poštovati inače dobiju krivične prijave.
– Vlada je novac koji je bio potreban da se hitno implementira na osnovu nalaza revizije trošila u druge svrhe! Otimala ga je od građana, a najtragičnija stvar je da je za budžet za 2014. godinu pod stavkom kapitalnih transfera drugim nivoima vlasti i transfera za preventivne mjere zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća izdvojila – nula maraka! Nadalje, gospodin Nikšić je za kapitalne transfere drugim nivoima vlasti – pomoć kantonima i općinama za sistem zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća, također predvidio – nula maraka!.
Kada imate u vidu koliko su građani dali novca, a to su stotine miliona maraka, kako ih je vlada krčmila, kako nije poštovala nalaze revizije, mislim da ovdje nadležna tužilaštva moraju hitno da regiraju da provedu istragu i procesuiraju ljude na čelu vlasti koji praktično od januara 2013. godine ne poštuju nalaze revizije, a to nepoštivanje se danas nažalost ogleda u ogromnim materijalnim štetama i gubicima života – rekao je Radončić.
Na pitanje novinara ko konkretno treba krivično da odgovara, i gdje je novac otišao, Radončić je kazao da to gdje je novac otišao treba da utvrde nadležni istražni organi. Potcrtao je da su po odgovornosti dva ključna krivca premijer FBiH i ministar Jerko Ivanković Lijanović, koji je zadužen za ovu oblast.
Odgovarajuću na novinarsko pitanje šta se dalje može očekivati od Vlade FBiH, Radončić je kazao:
– Ako imate ovakvu nesposobnost i drskost kod utroška narodnog novca prijeko potrebnog narodu, vama je jasno da od ove Vlade ne treba očekivati ništa. To je žalosna činjenica. Ja se nadam da će to u oktobru biti završeno. Nije prilika da sada o tome pričamo, ali ovdje očekujem od nadležnih agencija za provođenje zakona i Državnog tužilaštva, koje je s razlogom pokazalo primjerenu efikasnost, kada je u pitanju procesuiranje onih koji su palili i uništavali pojedine zgrade u BiH, da to isto učine ovoga puta jer su neuporedivo veće štete načinili dužnosnici u Federalnoj vladi i svi drugi u cijelom lancu odgovornsti – naveo je Radončić.
avaz.ba








Facebook 11
Twitter 15
YouTube