Žrijeb grupa za Eurobasket 2015. u ponedjeljak u Parizu

Published On 7. December 2014. | By admin | Sport

Žrijeb grupa za Evropsko prvenstvo u košarci bit će održan u ponedjeljak, 8. decembra u Parizu. U žrijebu će učestvovati selekcija Bosne i Hercegovine koja je, predvođena sjajnim selektorom Duškom Ivanovićem, u kavlifikacijama izborila treći uzastopni nastup na EP.

Delegaciju Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine predstavljat će generalni sekretar Harun Mahmutović i predsjednik Dino Konaković.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine će prilikom žrijebanja biti u trećoj jakosnoj grupi zajedno sa selekcijama Turske, Grčke i Latvije.

Jakosne skupine određene su na osnovu plasmana na prošlom Eurobasketu, održanom 2013. u Sloveniji. U najjaču su grupu svrstani evropski prvak Francuska, viceprvak Litvanija, osvajač bronze Španija te Hrvatska koja je u Sloveniji bila četvrta.

Eurobasket 2015. trebao se održati u Ukrajini, ali je FIBA toj zemlji oduzela organizaciju zbog nesigurne političke situacije, a za nove su domaćine određeni Francuska, Hrvatska, Njemačka i Latvija.

Hrvatska, Njemačka i Latvija bit će domaćini po jedne grupe u prvom krugu takmičenja, dok će se završnica igrati u Francuskoj.

Prvenstvo će se igrati od 5. do 20. septembra u Zagrebu, Berlinu, Rigi, Montpellieru i Lilleu.

Jakosne grupe na žrijebanju za Eurobasket, 8. decembra u Parizu:

Prva grupa: Francuska, Litvanija, Španija, Hrvatska
Druga grupa: Slovenija, Ukrajina, Srbija, Finska
Treća grupa: Grčka, Turska, Latvija, Bosna i Hercegovina
Četvrta grupa: Poljska, Belgija, Makedonija, Italija
Peta grupa: Njemačka, Izrael, Češka, Gruzija
Šesta grupa: Holandija, Rusija, Island, Estonija

Fena


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *