HEROINA FAHRA: Srebrenicu voli više od sebe

Published On 12. June 2015. | By saliha | Aktuelnosti, Vijesti

 

Majka koja je tokom rata  žrtvovala sve  da bi spasila  djecu, neumorna žena koja gotovo svih 24 sata radi za udruženje „ Srebrenica-Beč-Platforma Bosna-Austrija „…

Fahra Salihović- Hajdarević, herojina, koja  sve čini   da se ne zaborave zločini nad njenim narodom. Ovi bi, u najkraćem,  bio opis  ove nadasve vrijedne žene iz Beča, za koja nam naši zemljaci, ovdje u Austriji, kaže da Srebrenicu voli više od same  sebe.

Njen moto su akcije. Jedna smjenjuje drugu.Iz mjeseca u mjesec. Tokom  maja bilo ih je više Tako je i ovog  mjeseca. I  juli će biti obilježen mnogim manifestacijama.

-Bio sam nedavno u Bosni. Ovdje u Beču, čini mi se  imamo više aktivnosti nego u našoj domovini.Nedavno  smo  obilježili i “Dan bijelih traka“ u znak sjećanja na   ubijene  Prijedorčane. Na najgori mogući način ubijeno  je više od 3.ooo ljudi, žena, djece, samo zašto što se drukčije zovu. Naježim se kada se spomenu  te i druge brojke. Povodom obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici,  u subotu 13.juna, u 18 sati, u centru Beča organizovati  ćemo mirne proteste, te i na taj način odati počast žrtvama genocida iz jula 1995. godine, kaže Mustafa, koji  ovdje u Austriji živi i radi  gotovo dvije decenije.Za ovo,  prije svega, kako kaže, zasluga je predsjednice Fahre.Ističe da  je neumorna , žena od akcije.

Fahra o sebi malo govori. Kaže da više voli da o tome  drugi pričaju .

Doznajemo da će na jučerašnju manifestaciju u Beč doći oko 200 ljudi. Biće tu stradalnici iz Srebrenice, majke, žene koje su tokom rata  smrt gledale u očima. Ali, smrt ih nije htjela.Danas su tu da svijedoče, da se pamti, ne zaboravi.

-Mnogi zločini, čini mi se, brzo su zaboravljeni. O Srebrenici se mnogo priča pred godišnjicu obilježavanja  genocida. Poslije kao da sve stane. I tako ponovo do nove godišnjice. Kroz mnoge manifestacije, promocije knjiga i filmova i na druge načine ovdje u Beču nastojimo da se o tome stalno govori, da se ne zaboravi.A ono što se zaboravi, kažu, može, ne do Bog,   i da se ponovi. Zato to sebi ne smijemo  dozvoliti  i zaboraviti, kaže Fahra.

Dok s njom razgovaramo zvone telefoni. Tema je sutrašnja manifestacija.

Kolika je humanost  ove  žene doznajemo o jednom slučaju. Sudionik manifestacije  u Beču izgubio tortu. Tu je bio pasoš, novac i sve drugi. U  dva ujutro zove Fahru. Ona ustaje, zajedno s njim odlazi u policiju. Daje mu svoj novac, nalazi  smješta… Ujutro  Fahra mora na posao, a onda o aktivnosti udruženja….

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *