HADŽIĆI: Giganti planski uništeni!
Politički moćnici i tajkuni uništili DI „ Bjelašnicu „ i GP „ Ingrap“. Time je u Hadžićima izgubljeno više od 1.000 radnih mjesta. Niko nije, niti će, odgovarati.
Šta mislite šta bi danas za Hadžiće značilo više od hiljadu radnh mjesta.Ove kolektive smo imali,bili su tu, pored nas. Radili poslije rata, imali najsavremeniju opremu, mašine, hale… I mi smo ih, preko politike i tajkuna, za interese moćnika, uništili. Tužno i žalosno! Zato sada, na evidencije Zavoda za zapošljavanje, nikada nije bilo više nezaposlenih kao danas.
HADŽIĆI BILI MEĐU DESET VODEĆIH OPĆINA U BIH
Prije rata, Hadžići su, po privrednom razvoju i broju zaposlenih, bila među deset najzavijenih općine u BiH.
Do posla se brzo dolazilo.Privreda je cvjetala i radnici su se tražili iz drugih općina.Stariji Hadžićani sjećaju se, da su u drvnoj industriji Bjelašnica, Ingrapu, hidrogradnjinom Kamenolomu… svojim autobusima radnike dovozili iz Sarajeva, Ilidže, Lepenice, Kiseljaka i drugih sredinama.Da ne govorimo o Remontnom zavodu.
Posla je bilo, pa se radnici čak tražili i putem štampe.Ovo je tekst iz Oslobođenja,1983. godine.Današnje generacije teško mogu zamisliti da se tada, nakon škole, lako dolazili do posla. Privreda je radila, gradili se novi objekti…
PONOS OPĆINE
Bjelašnica je svoje proizvode izvozila po cijeloj Evropi, GP Ingrap gradio po Njemačkoj….Ova dva giganta danas ne postoje. Planski su uništeni, putem politike i moćnih tajkuna.Za nečije interese.A, bili su ponos Općine.
I nakon rata su radili . Nabavili najsavremeniju opremu.Imali sve uslove da budu još veći, jači . Bjelašnica i Ingrap imali su najsavremenije mašine…Onda su tajkuni, preko politike, stupili u akciju.Planski ih uništavali.
IMALI POSLOVNU ZGRADU,MORALI GRADITI DRUGU
-Čudili smo se kada su nam kazali da mi sebi gradimo novu poslovnu zgradu, u ćošku, pored kuće Mušića.Bjelašnica je radila. Kada smo rekli da nama ne treba veća i bolje od ove, kazali su da će nam i te kako trebati….. Nije bila šala. Već tada neko je planiro da se Bjelašnica uništi, kaže se u pismo, u kojem se potpisuju da su radili u Šumarstvu. ( Dalje nebi iznosili druge pojedinosti).
Sve se radilo planski.Gigant sa savremenim mašinama, halama, poslovnim zgradama, 100 dunuma zemlje, čovjek dobio gotovo džaba.Skuplji stan u Sarajevu.
ŠTO JE UNIŠTIO FABRIKU,VIŠE STOTINA RADNIH MJESTA, MILIONSKA NAGRADA
Što je uništio giganta, više stotina radnih mjesta, rasprodao mašine i drugu skupocjenu opremu ,srušio hale, što je od giganta, koji je uzdigao Hadžiće, koji je radio više od 100 godina,bio prvi privredi kolektiv u Općini Hadžići, čovjek nagrađen milionima.Za ne povjerovati.Milonska nagrada za nekog što je od tog velikog kolektiva napravio ruglo, što smo umjesto hala i radnika mogli vidjeti ovce. I za to tolika nagrada. Za rubriku „Vjerovali ili ne“.
Pljačka je legalizovana uz pomoć vlasti.Općinsko vijeće Hadžići, većinom glasova, usvojilo odluku da u Bjelašnici kupe zemlju sa smećem za nevjerovatnih – 5,3 miliona.Sa toliko para zadužili građane Hadžića. Milionima nagradili što je uništen gigant.I još se time hvalimo.Nevjerovatno!
NEKI DOBRO HAJROVALI!
Nema više revizije privatizacije, niti bilo što drugo.Time je sve završeno.
Za toliko para tada je povećan budžet Općine, bolje reći – zadužen. I tu je kraj priče.
Bio je to veliki kolač….Za pjedince i te kako sladak….
I Bjelašnica i Ingrap danas su ledina.Uništeni su.Neki su, i te kako, dobro ušićarali, na lak način.
Hadžići su ostali bez dva velika kolektiva koji je izgradio i razvio Općinu. Time je izgubljeno više od 1.000 radnih mjesta. I niko nije, niti će, odgovarati. Sve je odrađeno preko moćnih, političkih tajkuna.
Legalno, preko Općinskog vijeća. Onih, koji ste vi birali.
VIJEĆNICI PRODALI I ŠUMU
Sada se prodaje zemlja, bespravno sječe, bolje reći uništava šuma.Ti isti , naši vijećnici, mimo zakona, prodali su državnu šumu na Vilovcu u Tarčinu.
Hadžići su,po bespravnoj sječi, godinama vodeća općine u Kantonu Sarajevu.Time su se pojedinci i te kako obogatili.Ponovo na račun društva.Radi se naveliko, teškim kamionima, dizalicama, odvozi, prodaje…Dolaze čak i iz drugih općina. Pred našim očima.Sve to znaju i naši vjećnici.I ponovo – ništa!
Običnom čovjeku, koji jedva preživljava, samo za jedno posječeno stablo brzo će stići kazna…
M.S.






















Facebook 11
Twitter 15
YouTube