HADŽIĆI: Iz minskog polja pripadnici FUCZ spasili tri dječaka starosti izmeđi 11 i 13 godina

Objavljeno 5. November 2017. | Autor: saliha | Aktuelnosti, Crna hronika, Multimedija Sve, Vijesti

 Zahvaljujući pripadnicima Federalne uprave Civilne zaštite danas je iz miniskog polja kod naselja Kasatići , u općini Hadžići, spašeno troje djece.Radi se o dječacima starosti između 11 i 13 godina.

Kako nam je rekao  Fahrudin Solak, direktor FUCZ  djecu su u igri ušla u minsko polja,Kada su vidjeli da su predaleko otišli,  i da se nalaze u  minskom polju, telefonom su nazvali roditelje, Ovi su odmah obavjestili policiju.

Naša ekipa reagovali je veoma brzo i djecu izvukli na sigurno,rekao nam  Solak, direktor FUZC..

CRNA STATISTIKA

Tako se srećom nije ponovio juni 2013. godina, kada su  u jednom danu  u Žunovnici, koja se nalazi  uz samo naselje Kasatića,  od ekslopzivne naprave poginuo devetogodinji dječak a četvorica njih teže i lakše povrijeđena.

Svake godine prilikom razmatranje informacije  o ugroženosti općine minisko eksplozivnim napravama vijećnici Općinskog vijeća Hadžići godinama  donose iste konstatacije. I tako iz godine u godinu.Oni konstatuju , a ljudi ginu.

 Samo na Košćanu, prilikom izvođenja radova na izgradnji trafostanice ,  od zaostale mine  poginula su tri radnika Elektrodistribucije Sarajevo.

Crna statistika na području ove općine je velika, poražavajuća.I bolje da je ne navodimo.

PREDUZMITE NEŠTO!

Šta rade nadležni, vijećnici…Zašto nešto ne preduzmu.Koliko ljudi treba da izgube živote da bi se oni sjetili da poslije 20 i više godine trebaju nešto učiniti.

Sreća je ovog puta bila na strani djece, njihovih roditelja, sviju nas.

Šta da je se desilo ono najgore. A moglo je.

Godinama mještani  Kasatića upoznavaju nadležne, govore o velikim količinama mina, granata i drugih eksplozivnih naprava.Govore da se uvijek može desiti tragedija. Ali, očito je, nemaju kome.Jer, sve se završava na njihovom obraćanju.

Vijećnicima je bitno da su sebi povećala paušal. Koji je veći od veliko broja penzionera , koji su radili po 40 i više godine.Bitno im je da su načelniku općine  povećali koeficijent za plaće koji je u rangu gradonačelnika, a na koeficijentima  njegovih pomoćnika mogli bi pozavidjeti  kantonalni ministri.

ZA KOGA RADE VIJEĆNICI?

To su ti isti vijećnici koji nisu dali da građani biraju svoje predstavnike u mjesnim zajednicama, koji nisu dali da se održe zborovi građana, već su ih birale njihove političke partije. Kasnije se, ti isti, danas sami žale da predsjednci Savjeta MZ neće da održe sastanke bez odobrenja stranke koje su ih predložili.Iako bi mjesne zajednice  trebali biti u funkciji građana.

 I tako redom. Mogli bi govoriti još mnogo toga.

 IMALI SMO SREĆU!

-Nedaleko od ovog naselja, u šumi, ima dosta eksplozivnih naprava.Dobro je da se ovog puta završilo bez posljedica, kazala nam je mještanka Sabaheta Sadiković.

 

Ovog ljeta naša ekipa bila je u Kasatićima i uvjerilo da da i poslije više od 20 godina u blizini  ovog mjesta ima veliki broj granata , mina i drugih neeksplodiranih  naprava.

-Samo  30 metara od vikend naselja u Kasatićima prošlog  ljeta pronašli smo minu bez osigurača.Nadležni iz Federalne uprave Civilne zaštite uništili su je na licu mjesta. Samo na taj način mogla se ukloniti.Sreća da  prije toga niko nije nastradao.Prolazili smo pored nje hiljadu puta.Slučajno smo je otkrili. Ovdje  u blizini mine je  njiva koju su ljudi kosili,  sjekli su pritke za grah.Baš pored te njive ,u žbunju, pronašao sam sanduk eksplozivnog materijala.Veliki broj mina sam sam uklonio.Ovu bez osigurača nisam smio dirati, kazao nam je  Sedžad Kalem.

DRAGI BOG NAS SAČUVAO

 I Ahmed Sadiković- Buba  ističe da je i on uklonio veliki broj mina.

-Mnogi  kažu da se  igram životom. Ne radim to od dragosti.Muka čovjeka  natjera.Ova mina   bez osigurača bila je gotovo uz samo  naselje. Samo  nas je dragi Bog  sačuvao da neko ne nastrada. Koliko je vremena prošlo od rata, a tek sada smo je  otkrili.A, tu je, pored nas.Koliko je ljudi pored nje prošlo, a koliko ih još ima. Ne smijem ni pomisliti šta je sve moglo biti. Ljudi idu u šumu, a mina je veliki broj.

Bojimo se da neko ponovo  nastrada .Nadležni bi  već jednom morali nešto poduzeti.Neznam šta se čeka, da opet neko  pogine, rekao nam je, Sadiković.

.

 

 

 

 

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>