Delegacija EU jasna: Nema pomjeranja izbora, mogu se održati po važećem zakonu
Piše: Amra Vrabac
Nakon što su neki od aktera razgovora o izmjenama Izbornog zakona BiH spomenuli pomjeranje Općih izbora planiranih za prvu nedjelju oktobra za novembar ili decembar kako bi se ostavio prostor za eventualni dogovor o Izbornom zakonu BiH, uslijedile su oštre reakcije.
Prvi je tu ideju jučer izgovorio predsjednik SDA Bakir Izetbegović, ali ona nije naišla na odobravanje ni predsjednika NIP-a Elmedina Konakovića koji je kazao da nije za pomjeranje izbora ali da je takva ideja živa i u krugovima međunarodne zajednice.
Ovakvi pokušaji manipulacije izbornim procesom idu naruku i Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ BiH, koji skoro pa ultimativno zahtijeva izmjene Izbornog zakona BiH tvrdeći da nema uslova za održavanje Općih izbora u BiH po važećem zakonu. Također Čović ne želi prihvatiti izmjene koje se odnose na unapređenje izbornog procesa bez političkog dogovora čime se dodatno usložnjava situacija.
Također se isuviše manipulira sa stavovima stranih medijatora, odnosno da su nešto podržali ili nisu, pa tako i sa idejom o pomjeranju izbora. Fokus se stavlja na izmjene Izbornog zakona, a zapravo bez promjene Ustava BiH nema potpune implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Za promjenu Izbornog zakona potrebna je opšta većina (22 ruke), a za promjenu Ustava BiH dvije trećine zastupnika u PD PS BiH. U pregovorima o izmjenama Izbornog zakona ne učestvuju stranke iz RS, već HDZ BiH, SDA, NIP i SBB koje imaju 15 ruku, kao i HDZ 1990 koji nije parlamentarna stranka. Ni druge parlametarne stranke ne učestvuju u razgovorima SDP, DF, Naša stranka, NB, PDA, SD.
Na upit Patrije iz Delegacije EU su vrlo precizno odgovorili da bi trebalo zaključiti razgovore o izbornoj i ustavnoj reformi pozitivnim ishodom, ali da se Opći izbori mogu održati i po važećem Izbornom zakonu te da nema zakonskog osnova za pomjeranje izbora.
„Očekujemo od svih političkih aktera u Bosni i Hercegovini da, u duhu kompromisa, zaključe razgovore o ustavnoj i izbornoj reformi pozitivnim ishodom, što će omogućiti da se Opći izbori 2022. godine održe u skladu sa poboljšanim okvirom. Demokratija je temeljna vrijednost za Evropsku uniju, kao i za građane Bosne i Hercegovine.
Postojeći zakonodavni okvir u skladu s kojim su održani Opći izbori 2018. godine i dalje je na snazi za izbore 2022. godine. Izborni zakon BiH je jasan – izbori se raspisuju najmanje 150 dana prije datuma izbora i ne postoji zakonska osnova za njihovo odgađanje.
Još uvijek ima prostora da se osigura da se izbori 2022. godine održe u skladu sa poboljšanim, nediskriminatornim okvirom, na transparentniji način, uz ojačani integritet, što će u konačnici povećati povjerenje građana BiH u demokratiju. Pozivamo naše partnere u BiH da, dok je to još uvijek moguće, osiguraju pravovremeno usvajanje revidiranog izbornog okvira prije raspisivanja Općih izbora 2022. godine”, kazao je glasnogovornik Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini Ferdinand Koenig.
Facebook 11
Twitter 15
YouTube