REAKCIJE Direktorica Ustanove Pazarić Amra Bučan: Snimak je objavio uposlenik koji je na bolovanju, podnijeli smo prijavu protiv njega

Published On 28. September 2025. | By saliha | Vijesti

Menadžment Ustanove „Pazarić” za postojanje ovih snimaka saznao je tek nakon njihove objave na privatnom profilu uposlenika

Nakon što je portal “Avaza” objavio snimak i prave informacije o slučaju koji se desio u sanitetskom vozilu Zavoda sa zbrinjavanje mentalno – invalidne djece i omladine Pazarić, u kojem jedan štićenik maltretira drugog dok ovaj leži na krevetu u vozilu, oglasila se direktorica ove ustanove Amra Bučan.

– Povodom video zapisa i fotografije koji su u ranim jutarnjim satima, 28. septembra 2025. godine objavIjeni na privatnom Facebook profilu jednog od uposlenika Ustanova Pazarić obavještavamo javnost, roditelje, staratelje, srodnike i prijatelje ustanove, kao i građane, o sljedećem: Na snimku su prikazana dva korisnika, od kojih je jedan bio izložen nehumanom postupanju od strane drugog korisnika.

Snimak je objavio uposlenik koji je trenutno na bolovanju. Prema informacijama kojima ustanova u ovum trenutku raspolaže, postoje ozbiljne indicije da je isti uposlenik zloupotrebljavao korisnika sa snimka, da maltretira druge korisnike, sve to snimao, a pritom o tome nije obavijestio ni kolege, niti svoje nadređene i šefove, niti direktoricu ustanove.

Dakle, ne samo da nije spriječio eventualno činjenje nehumanog postupanja, nego je poticao takve radnje i snimao ih radi očigledne zloupotrebe.

Menadžment Ustanove „Pazarić” za postojanje ovih snimaka saznao je tek nakon njihove objave na privatnom profilu uposlenika.

Snimci su, prema indicijama koje se rasvjetljavaju, nastali znatno ranije od današnje objave, što dodatno potvrđuje odgovornost uposlenika za prikrivanje i neovlašteno korištenje ovih materijala. Naglašavamo, isti je bio dužan spriječiti činjenje nehumanog postupanja korisnika nad korisnikom, a ne isto podržavati i neovlašteno snimati i slikati, te isto držati u tajnosti radi zloupotrebe. Važno je napomenuti da je ovaj uposlenik i ranije imao prijestupe, da je ucjenjivao direktoricu da ima snimke i fotografije koje će prodati nekome i to indirektno, a zbog drugih prijestupa protiv njega je podnesena prijava i u cijeli slučaj već nekoliko dana uključeno i Tužilaštvo. Ustanova Pazarić je u okviru svojih nadležnosti odmah po saznanju o objavi preduzela sve zakonom propisane mjere i u potpunosti će sarađivati s nadležnim organima u cilju rasvjetljavanja slučaja i sankcionisanja svih odgovornih.

Molimo medija da u izvještavanju imaju u vidu da je u pitanju ustanova sa 330 korisnika i njihovih porodica, te da zaštita njihovog dostojanstva i sigurnosti mora biti prioritet.

Žao nam je što pojedini portali nisu smatrali potrebnim provjeriti informacije u samoj ustanovi prije objave – navodi se u saopćenju. 

Avaz.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *