Dan stradanja mještana Donjih Hadžića: Ubijeno 68 stanovnika , a optužnica nema
Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe i Jassina na spomen-obilježje u Donjim Hadžićima obilježena je godišnjica stradanja stanovnika ove mjesne zajednice. Pored porodica ubijenih i „nestalih“ cvijeće su položili predstavnici Općine i boračke organizacije.
PALILI ŽIVE LJUDE, TUŽBE NEMA
Tokom agresije sve kuće bili su minirane i zapaljene, a najviše su stradali mještani Musića.Tu su, na žalost, palili i žive ljude poput Ismeta Musića.
Od 68 svirepo ubijenih mještana Donjih Hadžića, čija su imena uklesana na spomen-obilježje,najviše ih je stradalo 30.juna 1992. godine.Mnogi su odvedeni u logore u Hadžiće, Lukavicu, Kulu, Semizovac i druga kazamate smrti, odakle se mnogi, na žalost ,nisu vratili.
Od broja ubijenih uklesanih na spomen ploči još se uvijek sa spiska „nestalih“ traži 26 mještana iz Donjih Hadžića.
-Meni je rođak među 46 logoraša koji su do smrti pretučeni u logoru „Slaviša Vajner-Čiča „u Lukavici.Svake godine sve je teže, posebno nakon saznanja da tužba protiv odgovornih za ove zločine nije ni podnesena.Mada se sve zna ko ih je , kada i gdje ubio.Svijedoci tome su bili oko 300 zatočenika iz Hadžića, kojih je danas svake godine, na žalost, sve manje, kazao nam je jedan od stanovnika ove mjesne zajednice.
KNJIGA KOJA BRANI ZLOČINE
Istorija će zapisati da su nadležni u općini Hadžići izdali knjigu „Svijedoci istine“ po kojoj kod srpske strane ovdje nije bilo logora, zločina, ubijanja, koja je bila i ostala najbolja odbrana za zločince.
Rade Veselinović osuđen po nagodbi sa sudom.Pucao je u ranio ugostiljenja Musu.U odbrani Veselinovića, advokati su, kao dokazani materijal uložili knjigu općine Hadžići „Svjedoci istine“, koja govori, kako su kazali, da u Hadžićima, pod kontrolom srpske strane, nije bilo logora, zločina i ubijanja. Po tome Veselinović za to i ne može odgovarati, što mu se stavlja na teret, jer sami nadležni u pomenutoj knjizi, boračke organizacije i drugi odgovorni kažu da tu i nije bilo logora i zločina, da su, kao što se govori i u samoj knjizi, ljudi poginuli u borbi kao pripadnici teritorijalne odbrane..Pošto logori, kao što govori i sama knjiga, i nije bilo, tu i nisu mogli nastradati..
PRVA ŽRVA U LOGORU
Midhat Hrnjić iz Donjih Hadžića, inače prva žrtva logora u Hadžićima, kao pripadnik Teritrijalne odbrane je uhvaćen, mučen i na kraju od mučenja u logoru tzv. TO, umro na drugi dan Bajrama.Mada po Ženevskoj konvenciji ubiti ratnog zarobljenika je najteži zločin, po knjizi Općine Hadžići on nije bio u logoru, po knjizi općine Hadžići kod Srba nije bilo logora, mučenja, ubijanja. Po Vahidu Alađuzu on je poginuo u borbi i tako svake odgovornosti oslobodili srpsku stranu.
Izjava Hamid Musić, koji se 10. juna 1992. godine sakrio u kokošinjac i iz njega gledao zločine četnika za koje niko nije odgovarao, ledi krv u žilama.Tog dana, kaže, ranili su Ismeta Musića, utjerali ga u kuću Suada Muisića i zapalili živog sa kućom. Vidio sam čovjeka i dijete na ražnju, slušao jauke logoraša i žena prilikom silovanja. Hamid Musić imenom i prezimenom govori je ko je od njegovih komšija činio zločine, ubijao, palio žive ljude, ali nadležni u općini Hadžići na sve ovo ostali su nijemi. Kao da se ništa i nije desilo. Optužnica nema , knjiga općine Hadžići brani zločince, čak od 2007 godine nadležni odbijaju da je isprave i štampaju drugu .I dalje, 33 godine, pričaju šuplje priča, i dalje jedno govore sa sasvim drugo rade.
Nekada je plato ispred spomen-obilježja u Donjim Hadžićima bio prepun, obustavio bi se saobraćaj.Danas slika sa ovog skupa najbolje govori, koliko su laži nadležni u općini Hadžići natjerali građene da ne dolaze , koliko iz godine u godinu lažu, kako od 2007 godine neće da isprave kardinalne greške iz knjige Vahida Alađuta i štampaju drugu,koja neće braniti zločince, što je bio jednoglasan zaključak Općinskog vijeća.
LAŽI PRED HAŠKIM SUDOM
Vidomir Banduka pred Haškim tribunalom svijedočio je da su građani Hadžića dobrovoljno odlazili u Sportsku dvoranu jer su tu, kako je kazao, bili najsigurniji.Mediji su pisali kako je knjiga općine Hadžići branila Haške optuženike…
Zašto se nije reagovalo, zašto se šutilo, zašto danas po presudama mi smo počeli rat, mi smo agresori, zašto su nevini članovi Ratnog predsjedništva osuđeni na 60 godina zatvora, tu ćame i umiru.A ovamo samozvani patriti govore kako će ponovo protestovati pred sudom, a tužbe nisu ni podnijeli.
Iz godine u godinu, šupljiraju, pričaju jednu te istu šuplju priču, bez stida i srama. A sada će 20 godina kako su napisali knjigu koja brani zločince, po kojoj kod srba nije bilo logora zločina ubijanja,sada će 20 godina kako je na sjednici Općinskog vijeća donesena jednoglasna odluka da se sve greške isprave i štampa druga knjiga, koju neće da realizuju. U općini Hadžići kažu za to nemaju para.
ISTO KAO SA REVIZIJOM TUŽBE
Recite sada vi, jeli ovo isto kao pred reviziju tužbe u Hagu.Pričali su jedno, šupljirali, čekali zadnji dan, za koji su znali da od toga neće biti ništa.Još slali ljudi u Beograd kod Vučića da mu kažu da znaju da od revizije nema ništa, da to rade zbog naroda…
Hoće li i ovdje u Hadžićima neko konačno kazati ko je sa drugom stranom dogovarao da neće ispraviti kardinalne greške iz knjige koja brani zločine, jesu li im kazali da od štampanja druge knjige nema ništa, da slobodno mogu mirno spavati,a sada će 20 godine od izdavanja.
Načelnik Eldar Ćomor u Donjim Hadžićima je kazao da ljudima treba reći istinu.Netreba nikome podilazini.Ćomor je godinama bio predsjednik SDA, koja je godinama odbijala da štampa drugu knjigu po kojoj kod zločinaca nije bilo logora, zločina ubijanja.Da li je ovo po Ćomoru istina pa skoro 20 godina neće da štampaju drugu knjigu sa ispravljenim greškama. Sada je i načelnik općine i opet ista priča, opet neće da štampa novu sa ispravljenim greškama.
Po presudama mi smo agresori. Mi smo počeli rat mi smo , napravili zločine. Danas naši ćame u zatvoru, tu i umiru dok zločinci mirno šetaju. Protiv čelnika tzv. sprske općine Hadžići tužbe i nema.
ZAŠTO SE PRIJETILO REMZIJI BALIĆU
Zašto su nadležni u općini Hadžići prijetili Remziji Baliću da knjigu „Šest logora pakla“ koja govori o zločinima četnika nesmije izdati, i ako to učini da ga čekao pakao do kraja života. Biće su suspendovana sva prava iz radniog odnosa, prebačen u MZ Tarčin gdje je radio čovjek sa srednjom školom, istjeran sposla….Za njega, kako su kazali, vrata općine Hadžići biti će zatvorena do kraja života.
I lažni patrioti sve te prijetnje, na žalost su ispunili,na sudu se čudili okrutnosti nadležnih,ali za to u općini Hadžići niko nije odgovarao.
ZAŠTO NEĆE DA ISPRAVE GREŠKE?
Od 2007. godine vlast nije bila voljna da ispravi greške po kojoj neće braniti optužene zločince, koja se prilikom suđenja zločincima neću ulagati kao dokazni materijal, da kod njih, kako su kazali, nije bilo logora, zločina ubijanja.Da to kazuje knjiga Općine Hadžići koji su , kako su kazali, napisali „Pošteni Muslimani“, koja sama govori, kako kažu istinu, da ne mogu reći da su je napisali Srbi….
ŠTA RADE BORAČKA UDRUŽENJA
Zato se boračkim organizacijama postavlja otvoreno pitanja zašto ništa nisu učinile da knjiga Svijedoci istine, koja je plaćena sredstva građana , iz Budžeta općine, ne brani zločince.
Zašto nisu ispravili greške i štampali drugu, zašto nema tužbi protiv zločinaca. Kako to da su nevini patrioti osuđeni na 60 godina zatvora što su branili narod od zločina, a zločnci i danas mirno šetaju i smiju se žrtvi. Kome je to u interesu?
Prilikom odlaska u mirovinu boračka udruženja Hamdi Ejuboviću kupili skupocijeni sat.Samo od tih sredstava mogla se platiti da se napiše tužba protiv četnika
UBIJANI U ŽIVOM ŠTITU,KOPAJUĆI ROVOVE NA PRVIM LINIJAMA…
Mnogi od logoraša su ubijeni na prvim borbeni linijama kopajući rovove, u živom štitu, umirali od premlaćivanja u najgorim mukama kao 46 logoraša u kasarni Lukavica. Žalosno!
ZAŠTO SE NOVA ŠKOLA NIJE MOGLA ZVATI PO VELIKIM HEROJIMA
Na sjednici Općinskog vijeća u dva navrata usvojena odluka da umjesto naših heroja nova škola treba nositi ime po čovjeku koji je služio ustaškom pokrtu. Da ga učenici godinama veličaju i pamte.Sreća je samo što su na Skupštini KS to odbili.
Na sjednici Općinskog vijeća usvojena je Odluka da se ukine Fond za stipndiranje studenata i učenika koji je nosio ime prvog šehida “Mehmedalija Hujić”.
Općinsko vijeće postalo je protični bojler vlasti.Time govori da jedno govore pred izbore, a sasvim drugo rade kada se izbori završe.Eto, općina Hadžići ukinula je Fond koji je nosio ime prvog šehida, da ga mladi ne trebaju pamtiti. To su činjenice, to su, na žalost dokazi.
Dotle, nadležni pričaju šuplje priče, i tako od jednog do drugog skupa već 33 godine.




















Facebook 11
Twitter 15
YouTube