Josip Pejaković o protestima građana: Borba je trajna, drago mi je da vidim mlade
Crni rekord je oboren na crni utorak, pred crnu srijedu… Iza svake od ovih brojki stoje imena i prezimena naših dojučerašnjih sugrađana, očeva, braće, sestara, komšija, kumova, prijatelja, rođaka, ljudi…
U ime njih, a zbog nas, građani Sarajeva su danas izašli na ulice. Simbolično, na dan kada je prije 29 godina, 6. aprila 1992. godine, počelo sistematsko ubijanje Grada, i tačno 76. godina nakon njegovog oslobođenja od fašističkog okupatora.
Josip Pejaković o protestima građana: Borba je trajna, drago mi je da vidim mlade
Više hiljada građana protestiralo je pred Skupštinom tog proljeća, pozivajući na odbranu zajedničkog života, multietničke Bosne i Hercegovine… Uprkos željama građana Bosne i Hercegovine da očuvaju mir, opsada Sarajeva, najduža u modernoj historiji ratovanja, započela je tog aprila prije tačno 29 godina.
Danas ponovo protesti na ulicama Sarajeva, ali danas građani traže vakcine. Jer, umjesto od metaka i granata, građani umiru svakodnevno od posljedica opakog korona virusa.
“Borba je trajna. Sigurno će naći neko koji će se boriti. To je jako mali postotak, kap u moru u odnosu na one koji ne izlaze na ulice i kojima je jako lijepo. To je ta razlika. Ovo malo građana što je ostalo, vjerovatno će sporadično, u sve majem broju, izlaziti. Prvi korak na neispunjenja njihovih zahtjeva, vodit će preko crte, gdje je jedini izlaz u ovoj situacije – odlazak van iz Bosne. Drago mi je da je tu puno mladih ljudi, ali sam vrlo zabrinut da će mnogi od njih otići. Promjene su ovdje nemoguća misija”, kaže Pejaković za Radiosarajevo.ba.
Kaže da su iznevjereni ideali svih kojih su ustali 1992. godine u odbrani domovine.
Radiosarajevo.ba.








Facebook 11
Twitter 15
YouTube